Evlerde Yangın Tehlikesi ve Alınacak Güvenlik Önlemleri

Evlerde yangın 5 dakikadan daha az sürede yayılır. Evlerdeki eşyalar daha doğal malzemelerden daha çabuk yanan sentetik malzemelere dönüştükçe yangın daha kısa sürede yayılır ve öldürücü zehirli gaz çıkarır. Bunun için yangın alnında ne yapacağınızı önceden planlayın.  Özellikle bebeğiniz varsa yangın sırasındaki güvenlik önlemlerinin alınması daha da önem kazanır. Bebeğinizi alevden kurtarın ve 110 numaralı yangın ihbar numarasını arayın.

 1. Ne büyüklükte bir yangın olursa olsun kişiler evi en kısa zamanda terk etmelidirler.
 2. Yetişkinler çocuğa çıkış yolunu göstermeli, küçük bebekse yetişkin çocuğu yangın anında nasıl taşıyacağını önceden pratik yapmalıdır.
 3. Yangın sonrasında dışarıda güvenli nerede buluşulacağı konusunda öncesinde pratik yapılmalıdır. Belirli bilinen bir yer belirlenmelidir. Sokak lambası önü gibi.
 4. Kesinlikle yanan eve geri dönülmemelidir.
 5. Yılda bir kez tüm aile beraber yangın çıkış planı pratik yapılmalıdır.
 6. Belirli önemli noktalarda yangın söndürücüler bulundurun. Özellikle mutfakta, soba, şömine ve gaz vb. kaynakların bulunduğu mekânlarda mutlaka bulundurulmalıdır.
 7. Yangın söndürücüyü ne zaman ve nasıl kullanacağınızı öğrenin. Sırtınızı çıkışa doğru verecek şekilde gerektiğinde kaçabilecek şekilde tutun. Yangın tüpünü, yangın en fazla bir kül tablası büyüklüğünde ise kullanın ve kullanmadan önce evdeki herkesin dışarı çıktığından emin olun.
 8. Yangın söndürücünün kullanımı ise; pimini çekin alev kaynağına 150 cm. uzaktan ve yangının çıkış kaynağına doğru tutup soldan sağa doğru püskürtün.
 9. Yangın söndürücünüzü üzerindeki son kullanım tarihinden önce tekrar doldurtun ve 10 yılda bir tümüyle değiştirin.
 10. Yangında gaz algılaması için karbonmonoksit alarmı alın. Karbonmonoksit (CO), renksiz, kokusuz bir gaz olup özellikle şofben, ocak, gazlı fırın veya ocaktan çıkan gazın düşük seviyesi bile çocuklar için öldürücüdür. Karbonmonoksit alarmı gaz tehlikeli seviyeye yükseldiğinde uyarıcıdır. Her yatak odasında bir tane gazlı ocak fırının bulunduğu mekânlara da birer tane koyun. Pille devreye giren modeller tercih edilmelidir. Pillerin yılda bir kez değiştirilmesi ayda bir kez de alarmların test edilmesi gerekmektedir.
 11. Karbonmonoksit zehirlenmesinde nefes almakta zorluk, zihin karışıklığı, baş dönmesi, yorgunluk ve mide bulantısı gibi belirtiler gösterdiğinde acilen doktora başvurunuz.
 12. Eğer karbonmonoksit alarmınız çalarsa durdurma düğmesine basın, pencereleri açın ve acil doğal gaz ihbar telefonu 187‘yi arayın. Doğalgaz görevlileri gelene kadar açık pencereden uzaklaşmayın.

 

Tüm ailelere sağlıklı, mutlu ve kazasız günler dileriz.