Çocuklar Bulduklarını Ağızlarına Atmak İsterler. Bir Başka Tehlike: Küçük Objeler

Bebekler buldukları her objeyi ağızlarına atmak isterler. Özellikle 3 yaş altı bebekler risk altındadırlar.

Patlamış mısır, çerez, üzüm, çiğ havuç, sert şekerler gibi yiyecekler bebeğe verilmemelidir.

Evinizde, yerde ve halının üstünde, yatağın, mobilyanın altında, bebeğin ulaşabileceği yerde küçük objelerin olmadığını dikkat edin.

Metal paralar, küçük piller, misket, boyalar, anahtar, takılar, ataç, düğme, düğmeler, vida, çivi vb. maddeler uzak tutulmalıdır.

Bebek kıyafetlerinde düğme yerine cırtlı kumaş bant kullanılmalı, üzerindeki takı benzeri süslemeler, plastik etiket benzeri süslemeler kullanılmamalıdır.

Diş rahatlatıcı dişlikler, çıngıraklar bebeğin ağzına girmeyecek kadar büyük olmalıdırlar.

Koltuk ve yastıkların üzerindeki düğmelerin yerinde olup olmadığı periyodik olarak kontrol edilmelidir.

Küçük parçalara ayrılabilen oyuncaklar özellikle 3 yaş altı çocuklardan uzak tutulmalıdır. (Çapı 4 mm.den küçük olan)

Balonları 8 yaşına kadar olan çocuklardan uzak tutunuz. Özellikle patlamış balon parçacıklarından uzak tutun ve balonu şişirmelerine izin verilmemeli, balonla oynarken çocuk sürekli gözlenmelidir.

Peluş oyuncaklarda çıkabilen göz, burun vb. kısımların olmamasına dikkat edilmelidir.

3 yaşına kadar olan çocuklar için tehlikeli obje boyutunu kontrol edebileceğiniz obje test silindiri edinmenizi öneririz.

 

Tüm ailelere sağlıklı, mutlu ve kazasız günler dilerim.

Arzu Birinci – Çocuk Güvenlik Uzmanı

Tel: 0216 577  04 21

Bebekler İçin Karyola Güvenliği

Önemli Bir Konu: Karyola Güvenliği

Bebeğinizin karyolası ; Oyun oynayacağı, uyuyacağı, içinde çok uzun zaman geçireceği, dolayısıyla güvenli ve rahat olması gereken bir alandır. Ayrıca bebeğiniz karyolasında iken genellikle sizin görüş alanınızın dışında ve tek başına olacaktır. Dolayısıyla çocuğunuza karyola seçerken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken çok önemli püf noktaları vardır.

Karyola Seçerken:

Kırılmış, çıkmış, kaybolmuş parçası olmayan, bağlantı vidaları yerinde ve iyice sıkılı, sağlam bir karyola olmasına,

Karyolanın  parmaklık-bariyerlerinin arasının başın araya sıkışmaması için, 6 cm. den fazla olmadığına,

Yatak şiltesinin karyolaya sıkıca girmesine- bebeğin başının veya vücudunun bir bölümünü sokmaması için şilte ile karyola arasında iki parmaktan daha az boşluk olmasına,

Bebekler kimi zaman karyolanın yan parmaklık-bariyerlerini kemirdikleri için, kurşun bazlı boya ile boyanmış karyolalar sağlık açısından tehlikeli olabilir. Dolayısı ile çatlamış veya soyulmuş boyasının olmamasına dikkat edilmelidir. Su bazlı boya ile boyanmış ürünler tercih edilmeli. Karyola eve getirildiğinde bir hafta havalandırılmalıdır.

Karyolanın uçları ve kenarları keskin olmamalıdır.

Hareketli olabilen ön uzun kenarı kilitli tutacak bir mekanizması olmalı ve bu mekanizma aynı anda en az iki hareketle açılan, çocuğun açamayacağı şekilde tasarlanmış olmalıdır.

Giysiler takılarak bebek için tehlike yaratabileceğinden, karyolanın köşelerinde 3 mm. den fazla yükseklikte çıkıntı olmamalıdır.

Yatak en düşük seviyeye konduğu zaman, parmaklıkların en üst köşesinden karyolanın şilteyi taşıyan alt platforma kadar en az altmışaltı santimetre yükseklikte olmalıdır. Yatak seviyesi en yüksek seviyeye çıkarıldığında, hareketli panelin üst seviyesi arası en az 23 cm. olmalıdır. Bebek büyüdükçe yatak seviyesi düşürülmeli, ön panel yükseltilmelidir.

Yan panellerin alt seviyesi ile şilteyi taşıyan alt platform arasında boşluk olmamalıdır.

Karyolanın tekerlekli seçilmemesine, eğer tekerlekli ise mutlaka tekerlek tutucularının devrede olduğundan emin olun.

 

Karyolayı kullanırken;

Bebeğin karyolası pencere, perde, perdenin sarkan iplerinin, prizlerin ve elektrik kordonlarının yanına yerleştirilmemelidir.

Bebeğin kendisine dolamaması için şiltenin çarşafının sıkıca geçirilmiş olmasına,

Karyolanın kenar yastıkları veya diğer bir deyişle “tampon”ları bebek ayağa kalkmaya başladığında, üstüne basıp dışarı çıkmaya çalışacağından çıkarılması gerektiği ve en az altı noktadan karyolaya sabitlenip, bu sabitleme bağcıklarının uzunluğunun 16 cm. yi geçmemesine,

Karyola üstündeki dönence türü ve karyolaya iki uzun kenara karşılıklı  takılan türde karyola oyuncaklarının bebek 5 aylık olduğunda ya da oturabildiği zaman hangisi önce gelirse çıkarılmasına,

Bebek içerisindeyken karyolanın bariyerlerinin hep üst seviyede takılı ve kilitli olduğuna,

Bebek ayağa kalkar kalkmaz şilteyi en alt seviyeye getirmeniz gerektiğini,

Yatağın içinde yastık, battaniye, plastik eşya olmamasına,

Bebek uyuyorken oyuncakların karyolada bulundurulmamasına,

Çocuk vücudunu kaldırmaya başladığında; dönenceler, beşik jimnastiği ve benzeri karyolaya asılan tüm oyuncakların bebeğin üzerine dolanıp bebeğe zarar verebileceğinden kaldırılmasına,

Kurdeleli oyuncakları karyolanın içinde, yakınında, yanında bırakılmamasına,

Bebeğin sırtüstü yatırılmasına,

Bebekle beraber uyunmaması gerektiğine dikkat edilmelidir.

Bebeğin kullanılan boyadan etkilenmemesi için; karyolanın yan parmaklık-bariyerlerinin üst kenarlarına diş koruyucu geçirilmesini öneririz.

Şiltenin üzerine kesinlikle torba geçirilmemesi gerektiğini, kolay temizlenebilir bir alez yatak koruyucusu kullanılmasını,

Bebeğin üzerine örtü örtmek yerine daha güvenli olacağından uyku tulumu giydirmenizi öneririz.

Bebeğinizin boyu 85 cm. veya 18 aylık oldu ise  karyoladan çıkıp yatak bariyeri kullanarak erişkin yatağına geçmesini,

Bebeğin odasına duman dedektörü yerleştirmenizi ve uygun şekilde çalışıp çalışmadığını en az ayda bir kez kontrol etmenizi öneririz.

Bebeğinizi odasında yalnızken bebek telsizi ile dinleyip, izlemenizi ve sık sık bakıp kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Çocuklar İçin Doğru Oyuncak Seçimi

ÇOCUKLAR İÇİN DOĞRU OYUNCAK SEÇİMİ

0-6 yaş arası dönemde öğrenme kapasitesini gelişimine olanak sağlayan oyuncak önemlidir. Oyun aracılığıyla ve bunu teşvik eden oyuncaklar sayesinde bir çocuk düşünmeyi ve araştırmayı öğrenir, fiziksel becerilerini geliştirir, öz güven kazanır, iletişime açık hale gelir ve sosyalitesi artar. Çocuğun ilgi ve istekleri doğrultusunda aynı zamanda gelişim seviyesine uygun oyuncakların tercih edilmesi gerekir.

Çocuklara bu konuda da güvenli  güvenli araç gereci sağlamak için;

 • Oyuncakları bir süpermarket yerine, sadece oyuncak satan oyuncak dükkanından seçmeye çalışın.
 • Tam olarak emin değilseniz satış danışmanına yaş grubuna uygun oyuncak için başvurun.
 • “0-3 yaş arası uygun değildir” işaretini gördüğünüzde dikkate alın. Çünkü küçük parçalar içerdiğinden 3 yaş altına uygun değildir. Oyuncaklar ve parçaları emme ve nefesle çekilmeye karşı yutulamayacak boyutlarda olmalıdır.
 • Minik parçalı oyuncaklar, bilyeler, küçük oyun zarları, sayı fişleri, nişan taşları ve küçük baterileri olan oyuncakların tümü bebeğin erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır. 4 cm.’den küçük nesneler bebeklerden ve küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır.
 • Özellikle 3 yaş altındaki çocuklara alacağınız oyuncaklarda, alev almazlık ve yıkanabilir olma özelliğini taşımalıdır
 • Üç yaşına kadar olan çocuklar için seçilecek oyuncaklar daha çok yumuşak kumaş ve plastikten yapılanlar olmasına karşılık üç yaşından sonrası için plastik, tahta, karton vb. her çeşit malzeme oyuncak yapımında kullanılabilir.
 • Boğulma tehlikesi yaratabileceğinden, 1 yaşın altındaki bebeklere tüylü oyuncaklar verilmemelidir. Eğer bir oyuncağın kopartılabilen bir saç yapısı varsa bunlar yutulabilir veya küçük bir çocuğun nefesini tıkayabilir.
 • Küçük oyuncaklar buzdolabı magnetlerini ağzına alıp yutabileceğinden uzak tutulmalıdır.
 • Oyuncak ve parçaları, zorlanmaya karşı sağlam ve mekanik dayanıklılığa sahip olmalıdır.
 • Oyuncakların üzerinde hitap ettiği yaşla ilgili ibare bulunmalıdır.
 • Oyuncaklar, yutma, teneffüs etme veya deri, mukoza dokusu ve gözle temas etmesi halinde sağlık veya fiziksel yaralanma riski yaratmayacak şekilde olmalıdır.
 • Oyuncakların ambalajları boğulma riskini içermemelidir.
 • Suda kullanılacak oyuncaklar çocuğun su yüzeyinde durabilme ve çocuğu suda destekleyecek şekilde tasarlanmış olmalıdır.
 • İçine girebilen oyuncaklarda, içeriden açılabilecek bir çıkış bulunmalıdır.
 • Kullanan kişiyi hareket ettiren oyuncaklarda, kolayca kullanılabilen bir fren sistemi bulunmalıdır.
 • Mermili oyuncaklarda, kullanan kişiyi veya başkalarını yaralama riski bulunmamalıdır.
 • Oyuncaklar, çocuğun çevresinde yanabilir tehlikeli bir element ve patlayıcı maddeler içermemelidir.
 • Kimyasal deney setleri, plastik yetiştirme setleri, minyatür seramik atölyesi, mineleme ve fotoğrafçılık gibi kimyasal nitelikli oyuncakların ambalajlarında
 • “Dikkat, sadece (x) yaşın üstündeki çocuklar içindir. Yetişkin bir kişinin gözetiminde kullanılmalıdır” ibaresi bulunmalıdır.
 • Paten,kay kay gibi oyuncaklar üzerinde ,”Koruyucu ekipmanla birlikte kullanılmalıdır” ibaresi bulunacak.
 • Elektrikli oyuncaklar ciddi riskler taşırlar. Büyüklerin olmadığı zamanlarda, çocuklara oynatılmamalıdır. Elektrikli oyuncaklar ve parçaları 24 voltu geçmemeli, oyuncakların iletken yüzeyleri yanmaya neden olmayacak şekilde tasarlanmış olmalıdır.
 • Yutulabileceğinden veya bebeğin boynuna dolaşabileceğinden sicimle bağlanmış oyuncaklara da dikkat edilmelidir.
 • Tutkal seçimine de özen gösterilmelidir. “Ani” yapıştırıcıları veya zararlı buhar yayanları kullanmasına izin verilmemelidir.
 • Çocuğun pek çok faaliyetinin yakından izlenmesi gerektiğini unutulmamalıdır. Özellikle büyük ve küçük çocuklar bir arada oynuyor iseler yaralanmaya yol açan pek çok kaza oyuncakların atılmasından meydana gelmektedir. Büyük bir çocuğun oyuncağını, daha küçük bir çocuğun erişemeyeceği yerde muhafaza edin.
 • Oyuncaklar kırıldığı taktirde kullanılmaları artık güvenli değildir. Eğer tamir edilmiyorsa onları çöpe atmak en iyisi olacaktır.
 • Küçük boyuttaki, plastik düğmeleri olan, yerinden kolayca kopabilecek; göz, tekerlek veya benzeri parçaları olan oyuncaklar, kolayca yutulabileceklerinden belli bir yaş gurubu öncesinde tehlike yaratabilirler.
 • Balonlar da bazı durumlarda tehlikeli olabilirler. Patlak balon parçaları veya şişmemiş balon parçaları, şişirme taklidi yapan çocukların solunum yollarına kaçabilir.
 • Oyuncaklar, boyun ve ayaklara dolanabilecek ip ya da benzeri parçaları içermemelidir. Daha büyük çocukların oyuncaklarında da 20 cm.’den uzun ip ve kayış bulunmamalıdır.
 • Oyuncaklar, çocukların işitme fonksiyonlarını bozacak karakterde ses ve gürültü üretmemelidirler.
 • Çocuklardaki saldırganlık duygularını oraya çıkaran silah, kılıç,tabanca gibi oyuncakları tercih etmemeleri önerilir.
 • Bebeğinizin abisinin veya ablasının oyuncağı ile oynaması güvenli olmayabilir. 6-7 yaş için güvenli olan bir oyuncak 1 yaşındaki bebek için güvenli olmayabilir.
 • Olabilecek muhtemel kazalara karşı ailelere, Bebek-çocuk ilk yardım eğitimi almalarını öneriyoruz. Kids Safe-T’nin ücretsiz olarak düzenlediği “Kazalarda İlk Yardım ve Ev Güvenliği” seminerlerine katılabilirsiniz.

Oyuncağı satın aldıktan sonra,

 • Çocuğunuza oyuncağı kullanılmadığı zaman oyuncak kutusuna konulmasını öğretin, siz veya çocuğunuz üzerine basıp düşebilirsiniz. Ciddi kazalar merdivende oyuncağa basıp düşerek meydana geliyor.
 • Kırık oyuncakları oyuncak kutusunda düzenli olarak kontrol edip atın.
 • Pilli olan oyuncakların pillerin oyuncaklarını her zaman siz değiştirin, eski ve yeni pilleri aynı anda kullanmayın, eski piller ısınacaktır.
 • Patlamış balonları çocuğunuzdan uzat tutup hemen atın. Boğulma tehlikesi içerirler.

Oyuncak Çeşitlerine Göre  Öneriler

 • Karyola için kullanılan oyuncaklar: Bebeğiniz oturabildiğinde veya elleri ayakları üzerinde durabildiğinden artık kullanımları uygun değildir. 20 cm. den uzun kordon, bağcık içermemelidir.
 • Ses çıkaran oyuncaklar: Bebeğin duyma sistemine zarar verebilir. Bebeğin oyuncağı kulağına yakın tutup çalıştırmasına izin verilmemelidir.
 • Uçurtmalar: İpinin bebeğe dolaşmaması için dikkatli olunmalıdır.
 • Salıncak: Sağlam ve dengeli olduğundan emin olunmalı, etrafında yeterince boş alan bırakılmamalı, yumuşak bir yüzey üzerinde kullanılmalıdır.
 • Şişme havuzlar: Kullanıldıktan sonra boşaltılıp ters çevrilerek kaldırılmalıdır. 5 cm. in üstündeki su birikintileri çocuklar için boğulma tehlikesi yaratabilir.
 • Kimya setleri 10 yaş üstü çocuklar için uygundur. Çocuğa yanında eşlik edilmelidir.

Oyuncak Malzeme Özellikleri

 • Boyası çıkan, sivri köşeli, kolay kırılabilen cam veya plastikten yapılmış eşyalar ile kolayca dağılan metal parçalar içeren oyuncakların çocuklar için satın alınmaması önerilir.
 • Doğal malzemeden yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir (Kil, çamur, plasterin, kum, ahşap oyuncaklar vb.)
 • Oyuncakların yüzeyleri düzgün, kolay temizlenebilir olmalıdır. Oyuncaklar kesici, kırılgan ve batıcı bir özellik taşımamalıdır.
 • Oyuncakların yüzeyleri, çocuklar için zararlı kimyasal maddeler ile kaplı olmamalıdır. Oyuncakların yüzeylerindeki kimyasal maddeler (vernikler, boyalar, kaplamalar…) az miktarlarda da olsa, zararlı olabilirler. Bu nedenle, çocuklar için zararlı kimyasal madde içermediği belgeli oyuncakları seçmek önem taşır.
 • Oyuncaklar, hastalık ve mikrop kapma riskini önleyici temizlik şartlarına uygun olmalı, radyoaktif maddeler içermemelidir.

Oyuncak Standartları

Sağlık Bakanlığı’nca çocuk güvenliğinin tehlikelere karşı korunması için uyulması gereken esasları içeren hazırlanan “Oyuncak Yönetmenliği”ne göre oyuncakların Avrupa standartlarına uygunluğu uygunluk işareti olan “CE” ibaresinin kullanımını zorunlu hale getirmiştir.

0-6 Yaş Grubu Çocuklarda Yanık Tehlikesi ve Alınacak Önlemler

0-6 Yaş Grubu Çocuklarda Yanık Tehlikesi ve Alınacak Önlemler

0-6 Yaş grubu çocuklarda yanık tehlikesi önemli bir risk oluşturmaktadır.ABD’de yılda 40.000 çocuk yanıklar sebebiyle hastaneye başvurmaktadır. Yanıklara bağlı olarak meydana gelen olguların %68’inin 6 yaş altındaki çocuklar olduğu belirlenmiştir.

Türkiye’de Gülhane Askeri Tıp Akademisine son 10 yıllık sürede başvuran 5264 yanma olgusunda görülen haşlanma vakalarının %95’inin evde meydana geldiği görülmüştür. Genellikle banyo ve oturma odasında özellikle kahvaltı sırasında sıcak sıvıların dökülmesi sonucu oluşmuştur.

Yanıkları alevlerin oluşturduğu yanıklar, sıcak su ve sıvıların meydana getirdiği yanıklar, kimyasal yanıklar ve güneş yanıkları olarak sıralayabiliriz.

Alınacak Önlemler;

Bebeğin banyo suyunun sıcaklığını her seferinde dirseğinizle kontrol edilmelidir. Isı ayarı yapılabilen bataryalardan edinmenizi yada sıcak suyu açmaması, başını bataryaya çarpmaması için banyo batarya koruyucusu kullanılmalıdır. Önce soğuk suyu açıp, sonra sıcak su ile ılıştırılmalıdır.

Bebeği banyoda ve mutfakta bir an bile yalnız bırakılmamalıdır.

Sıcak içecek dolu kapları bebeğin ulaşamayacağı şekilde tutulmalıdır. Kucağınızda bebek varken diğer elinizle sıcak sıvı taşınmamalıdır.

Bebeğin mama sandalyesinden uzanıp sıcak içeceklere ulaşabileceğinden dikkat edilmeli, uzanabileceği mesafede sıcak içecek bırakılmamalıdır.

Bebeğin sütünü her seferinde önce iyice çalkalayıp, bir damla kendi elinize damlatarak sıcaklığı kontrol edilmelidir. Bebeğin sütü mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır.

Bebeği mümkün olduğunca mutfağa sokmamaya çalışmalısınız. Sıcak su ısıtıcısı, tost makinesi, kaynayan tencere ve kızgın tavada yağ gibi tehlikeleri içermektedir. Mutfağın kapısına bir çocuk güvenlik kapısı koyabilir ya da mutfağa bir çocuk güvenlikli oyun alanı koyabilirsiniz.

Mutfakta ocağın arka gözlerini kullanılmalı ve tavaların tencerelerin saplarını arkaya doğru çevrilmelidir.

Bebeğin ocağa ulaşmaması için, ocak bariyeri kullanabilirsiniz.

Kibrit ve çakmak çocuğun ulaşamayacağı şekilde çocuk güvenlik kilitli dolaplarda saklanmalıdır.

Ocak ve fırınların açma kapama düğmeleriyle çocuğun oynamasını engellemek için ocak düğme kullanabilirsiniz.

Sandalye ve tabureler, çocuğun tırmanıp çıkmaması için tezgah ve ocaklardan uzak tutulmalıdır.

Sıcak su ısıtıcısı, tost makinesi vb. küçük ev aletleri tezgahın gerisinde tutulmalıdır.

Isınabilen fırın camları için fırın önü camı koruyucusu kullanabilirsiniz.

Varsa tüpünüz çocuk güvenlik kilitli bir dolapta tutulmalıdır.

Elektrik yanıklarına karşı tüm elektrik prizleri, özel plastik koruyucular ile kapatılmalıdır.

Elektrik kabloları, bebeğin ısırmaması, dişlememesi için kablo koruma kanalı içine alınmalıdır.

Şömine vb. ısı kaynaklarına çocuğun ulaşmaması için önüne çocuk güvenlik bariyeri konmalıdır.

Bebeğin yakınında seyyar ısıtıcı kullanılmamalıdır.

Yatak odalarının önündeki koridorda duman dedektörü, mutfakta duman ve  gaz dedektörü bulundurmalısınız.

Uygun yangın söndürme cihazı bulundurulmalı ve periyodik olarak kontrol ettirilmelidir.

Perde vb. yanıcı eşyalar ocaktan uzakta durmalıdır.

Piller ağza alınması durumunda yanıklarına sebep olabileceğinden bebeğin ulaşamayacağı şekilde tutulmalıdır.

Ütü, saç kurutma makinesi, elektrikli tıraş makinesi gibi aletler çocuğun ulaşamayacağı şekilde ve fişten çekili durumda tutulmalıdır.

Temizlik ürünleri ve deterjanlar, ağızlarda ve gözlerde yanıklara sebep olabileceğinden çocuk güvenlik kilitli dolaplarda tutulmalıdır.

Güneş yanıklarına sebebiyet verebileceğinden yaz aylarında çocuklar 12.00 -15.00 arası güneşe çıkarılmamalı, diğer saatlerde de koruyucu krem kullanılmalı ve şapka giydirilmelidir.

Meydana gelebilecek yanık olaylarına karşı ilk yardımla ilgili bilgi sahibi olunmalıdır.

0-6 Yaş Grubu Çocuklarda Zehirlenme Tehlikesi ve Alınacak Önlemler

0-6 Yaş Grubu Çocuklarda Zehirlenme Tehlikesi ve Alınacak Önlemler

Zehirlenmeler bütün dünyada önemli sağlık sorunları olarak karşımıza çıkmaktadır. Zehirlenme, bir kimyasal maddenin organizmaya zarar vermesi olarak tanımlanabilir. Her tür kimyasal madde zehirlenmeye neden olabilir. Zehir; vücut için kesin olarak zararlı maddeler için kullanılan bir tanımdır. Zehirlenme toksin maddelerin aşırı dozda alınmasına bağlı olarak organizmada ölüme kadar gidebilen çeşitli zararların ve fonksiyon bozukluklarının ortaya çıkmasıdır.

ABD’de yılda bir milyondan fazla çocuk zehirlenmekte  ve bunların % 90’ ı ev ortamında oluşan sebeplerden meydana gelmektedir.

Bir çok zehirin tehlike oluşturmasının koşulu yutulması değildir. Zehirler çocuğun:

 • Soluması halinde,
 • Derisine değmesi yada gözlerine kaçması halinde,
 • Giysilerine bulaşması halinde beyinde hasara yol açabilir, körlüğe veya kalıcı sakatlıklara neden olabilir ya da öldürebilir.

Zehirlenmeler emekleme çağı ile 5 yaş arası çocuklarda sık görülen ev kazasıdır. Bu yaş grubu çocuklarda fazla merak ve öğrenme isteği, buldukları her şeyi ağızlarına götürme ve büyükleri taklit söz konusudur. Açıkta bırakılan ilaç veya benzeri zehirli bir maddenin çocuk tarafından içilmesi, ciddi sonuçlara veya onun ölümüne neden olabilmektedir. Ayrıca ülkemizde soba tütmesi, mangalla ısınma, gazlı ocaklar ve şofben kullanımına bağlı, dumandan boğulma ve karbonmonoksit zehirlenmeleri de sık görülmektedir.

Gelişmekte olan ülkemizde evlere daha fazla ilaç, çamaşır, kişisel bakım ve temizlik ürünleri, petrol ürünleri, yer ve mobilya cilaları ile bunlara benzer kimyasal ürünler girmekte,  benzer tarım ve hayvancılıkla uğraşılan bölgelerde tarımsal mücadele ve hayvan ilaçlarının kullanılması zehirlenme olayını arttırmaktadır.

2003 Yılında 4. ve 8. ayları arasında İzmir, Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi’nde acil servislerine başvuran 129 zehirlenme olgusu araştırılmış, zehirlenme olgularının yatan tüm hastalara oranı  % 12.7 olup, hastaların yaş dağılımı ortalaması 7 ay-14 yaş (ortalaması 4.1 yaş) arasında değişmekte olup, % 37.9 oranı ile sinir sistemi ilaçları ilk sırada yer aldığı görülmüştür. [1] İlaç sanayisindeki gelişmeler insanların daha sık ilaç ve vitaminler kullanmaları, bazı ilaçların reçetesiz satılması, evlerde uygun olmayan yerlerde saklanması gibi durumlarda zehirlenmeleri kolaylaştırmaktadır. [2] Bazı çikolata ve şekerlemelerin renkli drajeler halinde satılması, çamaşır suyu ve diğer benzer sıvı temizlik ürünü ambalajlarının süt ve meşrubat şişelerine benzer şişelerde kullanıma sunulması da özellikle 0-6 yaş arasındaki zehirlenmeleri arttırmaktadır.

Bahçemizde ve çevremizde bulunan bitki ve otlar toksin madde içerebilmekte ve bu da çocukların zehirlenmesine sebep olabilmektedir.

Evlerimizde başta duvarlarda olmak üzere mobilyalarda çocukların oyuncaklarında kullanılan boyalar çoğunlukla kurşun içermektedir. Yüzeylerin zaman içinde çatlayıp düşerek ev tozlarına karışması, yeni boyanmış yüzeylerden çıkan kokuların solunması ve çocukların oyuncakları ağızlarına götürüp ısırmaları ile kandaki kurşun oranının yükselmesine sebep olmakta buda çocukların hayati tehlikeler ile karşı karşıya bırakabilmektedir.

Çocuğun zehirlenmesi halinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı Zehir Bilgi Merkezi’ne ücretsiz yardım için başvurulabilir. 24 saat hizmet vermekte olan kurumun telefon numarası: 0800 314 79 00 (4 hat)’ dır.

[1] Çiğdem Ecevit, Sanem Keskin, Leyla Öz, Özlem Kocabaş, Fatih Sarı, Tülay Kavaklı, Aysel Aydoğan, ² Çocukluk Çağında Zehirlenmeler² , Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir: 2003.

[2] N. Karakaş, a.g.e.‘ den Balibey, a.g.e., s. 14.

Çocuklar ve Ev Kazaları

Çocuklarda Ev kazalarında Düşme Tehlikesi

İstatistiki bilgiler ve Tehlike Boyutu

Unicef’in 2003 yılındaki araştırmasında kazaya uğrayan 0-6 yaş arası çocuklarda en fazla rastlanan kaza tipi düşmeler (%63), yanıklar (%16), araba kazaları (%7) ve zehirlenmeler (%4.4) izler. Düşmelerden dolayı meydana gelen baş yaralanmaları en tehlikeli olanlardır.Motor hareketleri yaparken veya merak edip düşmeler meydana gelmektedir. Amerika’da bir yıl içinde, 14 yaşın altında olmak üzere ortalama 2.5 milyon çocuk düşmelerden dolayı hastaneye başvuruyor, 120 çocuk düşmelerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bunlarında yarısını 4 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Bu düşmelerin %9’u yürüteçlerden, oyun ekipmanlarından veya pencerelerden dolayı meydana gelmektedir.

Düşmeler küçük çocuklarda en sık rastlanan kaza tipidir. Çocuklar doğal olarak koşmak, tırmanmak ve fiziksel faaliyetlerde bulunmak isteyecektir. Bunlarda özellikle hareket halindeki çocuklarda düşme riski yaratabilmektedir.

Düşmeler Nereden ve Nasıl Meydana geliyor?

4 yaş altı çocuklarda düşmelerin %80’i evde meydana gelmektedir.

Daha çok masa, koltuk, mama sandalyesi gibi eşyalardan, merdivenden, ranzadan, beşikten, balkon ve pencereden, kaygan ve uygun olmayan zeminden, yürüteçlerden düşme ile olmaktadır. Ayrıca çocukların bilinçsizce taşınması, salıncaklarda kontrolsüz sallanması,yüksek kapı eşikleri, uygun aydınlatılmayan mekanlarda düşme sebepleri olabilmektedir. Çocukların kavrama yetenekleri ve tehlikeyi önleyecek vücut koordinasyonlarını henüz kazanamamış olmaları ve kaygan zeminde ani ve hızlı hareket etmeleri, mobilyaların üzerine çıkmak istemeleri ve bunların üzerinden atlamaları, küvetler, merdivenler, düşmeye sebep olan en önemli nedenlerdendir.

Mobilyadan Düşmeler

 • Bebeğinizi yalnız başına yatakta, alt değiştirme ünitesinde, koltukta bırakmayın.
 • Çocuğunuzum mama sandalyesinin, oto koltuğunun ve bebek arabasının içindeyken kemerlerini bağlı pozisyonda tutunuz.

Merdivenden Düşmeler

 • 3 yaşına kadar olan çocuklarınız için merdivenlerin çıkışında ve inişinde standartlara uygun çocuk güvenlik kapısı kullanın.
 • Merdivenlerinizin iyi aydınlatılmış olmasına dikkat edin ve çocuğunuzun merdivende oynamasına izin vermeyin.

 

 Korkuluk aralıklarından veya üstünden düşmeler

 • Bebeğinizin evinizin balkonunda veya kat aralarında galeri boşluğuna bakan yere yakın yalnız başına oynamalarına izin vermeyin. Dikey aralıkları 9.5 cm’ i geçen  veya yatay olan korkuluk aralıkları için  korkuluk güvenlik filesi veya pleksiglas uygulaması yaptırın.

Yürüteçten Düşmeler

 • Amerika’da bir yıl içinde, 15 ayın altında, ortalama 8800 çocuk, yürüteçlerden düşme sebebiyle hastaneye başvurmakta, 33 çocukta hayatını kaybetmektedir. Yürüteçler bu yaş için diğer tüm çocuk ürünlerinden daha fazla miktarda yaralanmalara sebep olmaktadır. Yürüteçten dolayı düşmelerin %76’sı merdivenden, %12 si de devrilerek meydana gelmiş ve çoğu ciddi baş yaralanmalarına sebep olmuştur. Bu yaralanmaların %80’inde bebeğin yanında bir yetişkin varken meydana gelmiştir.
 • Tercihen tekerlekli yürüteç kullanılmamalı, seçilecekse de oda kapısından geçmeyecek kadar büyük olan, merdiven basamağına veya kapı eşiğine geldiğinde stoperleri olan türde yürüteçler seçilmelidir.

Pencerelerden Düşmeler

 • Pencerelerden düşme küçük çocuklar için hayati tehlike yarattığından çok tehlikelidir.  Amerika’da ortalama olarak her yıl  14 yaşın altında 4700 çocuk  pencereden düşmelerden dolayı hastanelere başvurmakta ve 10 çocuk hayatını kaybetmektedir. Özellikle baş yaralanmaları meydana gelmektedir. Bu düşmelerin %70’i bahar veya yaz aylarında meydana gelmektedir. Çoğunluğu 5 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır.
 • Pencerelerdeki takılı olan sineklikler çocuk güvenliği açısından hiçbir anlam ifade etmez. Dolayısıyla onlara güvenilmemelidir.
 • Pencere ve balkonların yakınında koltuk, sandalye gibi mobilya veya taşıyıp üstüne çıkabileceği herhangi bir obje bırakılmamalıdır.
 • 7 yaş altı çocuklarda pencerelerin  çocuk güvenlik sınırı olan 10 cm.’den fazla açılmasını önleyen pencere-balkon güvenlik kilidi takılmalıdır.
 • Yerden başlayan özellikle lamine veya temperli olmayan camların, bir oyuncağını vurup kırma ihtimaline karşı cam filmi yapılmalıdır.

Oyun Alanında Düşmeler

 • Amerika’da her yıl 14 yaş altında ortalama 216.000 çocuk oyun alanlarında meydana gelen kazalardan dolayı hastanelere başvurmakta, 20 çocukta hayatını kaybetmektedir.
 • Yer döşemesinin uygun olması ve oyun ekipmanlarının sağlamlıklarının standartlara uygun olması önemlidir.  Kauçuk veya kum yer döşemesi tercih edilmelidir.

Kimler Risk Altında

 • Toplam nüfusa göre 10 yaş altı çocuklar iki kat daha fazla düşmelerden dolayı yaralanmaktadırlar..Özellikle okul öncesi çocuklar en yüksek risk grubundadırlar.
 • Erkek çocukları kız çocuklarına göre iki kat daha fazla bu sebepten dolayı yaralanmaktadır.

Çocuklar ve TV Yaralanmaları

ÇOCUKLARIN ÜZERİNE TV DÜŞMESİ SEBEBİ İLE MEYDANA GELEN YARALANMALAR

İLGİLİ İSTATİSTİKİ BİLGİLER

 • Her 3 haftada bir çocuk, TV’nin üzerine düşmesi sebebiyle hayatını kaybediyor.
 •  2000-2010 Yılları arasında CPSC Amerikan Tüketici Koruma Komisyonu verilerine göre
 • TV devrilmesi sebebiyle üzerine düşme kazası geçiren 10 çocuktan 7 si 5 yaşın altında.
 • Her 45 Dakikada bir çocuk, TV’nin üzerine düşüp yaralanması sebebiyle hastanelerin acil servislerine başvuruyor.
 • Son 10 yılda TV’nin üzerine düşüp yaralanan çocuk sayısında %31 artış göstermiş.
 • TV’nin çocuğun üzerine düşüp çocuğun üzerine devrilmesini önlemek için ailelerin sadece ¼ ‘ ü TV’ lerini duvara sabitliyor.

TV’nin ve/ veya çeşitli mobilyaların, çocukların üzerine düşmesi sebebiyle meydana gelen yaralanmalar; çocukların eşyayı mevcut pozisyonunda dururken hareket ettirmesi,  üzerine çıkmaya çalışması veya tırmanmaya çalışması sebebiyle eşyanın ağırlık merkezini  değiştirerek üstüne düşmesi ile meydana gelmektedir. TV’lerle ilgili bu risk, hem ince ekran TV, hem tüplü TV ler içinde geçerlidir.

Bu tip yaralanmaları önlemek, çocuklara güvenli bir ortam sağlamak amacı ile bu riski azaltmak için mobilya ve TV’leri uygun şekilde duvara veya uygun bir yüzeye sabitlemek gerekmektedir. Burada ailelerin dikkat edeceği önemli nokta;  sabitleme yapılacak ekipmanın standartlara uygun seçilip sabitleneceği yüzeye de sağlam bir şekilde sabitlenmesidir. Her durumda çocuğun üzerindeki yetişkin gözetimi sürekli olmalıdır. Bu konu en temel

Sabitleme ekipmanları ile ilgili olarak deprem ve çocuk güvenliğine yönelik olarak tasarlanmış profesyonel ürünlerle,  uzunluk ayarlı , takıp çıkartılabilir klipsli, en az 50 kg. ağırlığa kadar test edilmiş dokuma kayış ve klipslerle düzgün mobilya yüzeyi ise; yeterince güçlü çift taraflı bant ile, duvara monte edilecekse;  duvar tipine uygun dübel ve vida ile sabitleme yapılmalıdır. Bu sabitlemeler, TV, tırmanıp devrilebilecek  raflı kitaplık , çekmeceli  vb.mobilyalar ile ayaklı ayna ve askılar için yapılmalıdır.

Banyo ve Tuvalette Çocuk Güvenliği

Banyo-WC’ de Çocuk Güvenliği

Küvet ve kova içerisinde biriktirilen sular, haşlayabilecek ısıdaki kaynar sular, sert ve kaygan zemin, zehirlenmeye sebep olabilecek, ilgi çekici renk ve şekillerdeki makyaj malzemeleri, tıraş bıçakları, saç kurutma ve tıraş makinesi gibi elektrikli aletler ile tuvalet klozetleri, boğulma ve haşlanma başta olmak üzere çocuklar için çeşitli tehlike kaynaklarıdır. Ancak güvenlik açısından yapılacak uygun tasarım ve düzenlemeler ile tehlikeleri en aza indirmek mümkün olabilmektedir. Emeklemeye başladığında gerekli güvenlik önlemlerini almanız önerilir.

Banyodaki Tehlikeler;

 • Boğulma
 • Sıcak su yanma ve haşlanmaları
 • Düşmeler ve kaymalar
 • Çocuğun tuvalette kilitli kalması
 • Çocuğun banyo penceresinden dışarıya tırmanması
 • Zehirlenme
 • Kırık cam veya keskin objelerden dolayı yaralanma

Banyo Güvenliği için Öneriler ve Düzenlemeler ise;

 • Banyodaki eşya ve mobilyaların çocuğun tırmanabileceği bir yol şekilde tasarlanmamalıdır.
 • Küvet veya duş alanındaki sabunluklar yere düşüp, kaygan zemin yaratarak kazalara sebebiyet vermesini önlemek için hareketli olmayan, yerden 120 cm. yükseklikteki duvara monte edilmelidir.
 • Banyodaki teçhizat ve mobilyaların yuvarlak kenarlı olmalarına dikkat edilmelidir.
 • Banyodaki küvetin, duş alanının ve döşemenin zeminlerini kaymaz özellikte malzeme olmasına dikkat edilmelidir.
 • Duş alanının çevresindeki duş kabininin güvenlikli temperli cam veya plastik malzeme olmasına dikkat edilmelidir.
 • Banyoda elektrik prizlerinin iki adet olması önerilir ayrıca bu prizler küvet, duş alanı veya lavabo gibi ıslak mahallere yakın olmamalı ve prizlerin ayrıca kurutma makinesi, tıraş makinesi gibi banyoda kullanılabilecek elektrikli cihazların kablolarının kullanım esnasında lavabo üzerinden geçmeyecek şekilde konumlandırılmasına dikkat edilmelidir.
 • Banyo ve tuvalet kapılarına, acil durum için çıkarılabilir menteşe takılmalı, böylece çocuğun tuvalette kalması gibi tehlike anında kapının dışarıdan açılması sağlanacaktır. Kapılar içeriden kilitlenmemeli ve içeride kalınması hali gibi tehlike anlarında dışarıdan açılabilir olmalıdır veya kapının iç tarafına çocuğun ulaşamayacağı şekilde bir sürgü takılmalı ve anahtar çıkarılmalıdır.
 • Banyoda elektrikli ısıtıcılar varsa havlu, bornoz gibi eşyalar, mümkün olduğu kadar bunun uzağına asılmalı ve duvara çocuğun ulaşamayacağı yere sabitlenmelidir.
 • İlaç tuvalet ve banyo malzemesi, makyaj malzemesi gibi zehirli madde içeren ürünler, çocuğun ulaşamayacağı yerlerde veya özel çocuk kilidi bulunan çekmecelerde ve özellikle ilaçlar özel kilit sistemi olan kutular içinde muhafaza edilmelidir.
 • Banyo içinde çocuk birkaç dakika dahi olsa yalnız bırakılmamalıdır.
 • Çocuklar birikmiş sular ile oynamayı çok sevdiği için, temizlik veya diğer maksatlar ile banyo küveti ve kova içinde su biriktirildiğinde bunlar ile oynamayı ister, bu ise bunların içine düşüp, boğulma riskini de beraberinde getireceğinden kesinlikle banyo küveti, kova ve benzeri kaplarda su biriktirilmemelidir. 4–5 cm. su dahi çocuk için boğulma riski yaratabilir.
 • Tuvaletlerin içine düşmesi de diğer boğulma sebebidir. Ayrıca ellerini ve parmaklarını tuvalet kapaklarının arasına sıkıştırabileceğinden, tuvaletlerin kapakları daima kapalı ve özel çocuk güvenlik kilidi ile de kilitli tutulmalıdır.
 • Özellikle çocukların yürümeye başlayıp daha çok hareketlenmelerinden sonra banyo küvetleri içerisinde kayıp düşmelerini önlemek için küvet tabanına kaymaz malzeme (lastik türü) konmalıdır.
 • Çocuğun başını küvetlerin içine kadar uzanan banyo musluklarının üzerine çarpıp yaralanmasını engelleyecek, sıcak suyu açmasını önleyecek, yumuşak özel batarya koruyucular takılmalıdır.
 • Havlu, askılık raylarının gerektiğinde kişinin tutamak gibi kullanmasını sağlayabilecek, bir yetişkini desteklemek için yeterince sağlam olmalarına ve banyo küveti ve duş alanının giriş ve çıkışına yakın yere monte edilmesine dikkat edilmelidir. Eğer tutamak yoksa özellikle de çocuğun boyuna göre yüksekliği ayarlanabilecek vantuzlu küvet güvenlik tutamağı kullanılmalıdır.
 • Musluktan akan suyun 50 ° C’ nin üstüne çıkmasını önlemek için musluğa ısı sabitleyici aparat takılmalıdır.
 • Şofben kullanılıyorsa, baca bağlantısının iyi olduğuna ve borularında kaçak olmadığına dikkat edilmelidir. Şofben mümkünse yaşam alanı dışında kurulmalı, şofben banyoda ise kullanılırken banyo mutlaka havalandırılmalıdır.
 • Kostik madde içeren temizlik maddeleri her zaman kendi orijinal ambalajında saklanmalı, su veya meyve suyu şişlerine konulmamalıdır.
 • Çöp Kutusu çocuklar için çok ilginç bir yerdir. Çöpteki tehlikeli bir şeyin dışarıda halının üzerinde bırakılmış bir şeyden farkı yoktur. Çekmeyi öğrenince çekip devirebilir. İçindeki keskin eşyalar, toksik-zehirli maddeler vb. çocuk için tehlikeli olabileceğinden çöpler, kullanılmış çocuk bezleri, kapalı ve özel güvenlik kilidi bulunan bölmelerde bulundurulmalıdır.
 • Çocukların çamaşır makinesinin içine girmesini önlemek için kapağına özel çocuk güvenlik kilitleri takılmalıdır.
 • Saç kurutma makineleri, elektrikli tıraş makinesi vb. cihazlar, fişte takılı bırakılmamalıdır.
 • Evlerde eksiksiz bir sağlık çantası bulundurulmalıdır.
 • İlaçların son kullanma tarihleri ilaç alınırken ve evde muhafaza edilirken, periyodik aralıklarla ve çocuğa verilirken, son kullanma tarihi kontrol edilmeli ve tarihi geçenler imha edilmelidir.
 • Ev hayvanları için kullanılan ilaçlar ile çocuklar için kullanılan ilaçlar ayrı yerlerde tutulmalıdır.
 • Ev hayvanlarının kumu banyoda ise banyonun kapısına 10 cm. e kadar açık kalabilen-kedinin geçişine imkân verecek şekilde ama çocuğun geçemeyeceği çocuk güvenlik kilidi takılmalıdır.
 • Çocuklar dolapların cam kapaklarını bir şey vurup kırabilirler. Bu tip cam kapaklara camın kırılsa bile dağılmasını önleyen cam güvenlik filmi yapılması önerilmektedir. Cam kullanımı minimumda tutulması önerilmektedir.
 • Çocuğun tırmanıp da devirebileceği dolapların çocuk güvenlikli mobilya bağlama aparatı ile duvara sabitlenmesi önerilmektedir.
 • Tuvalet kâğıdını ağzına alıp havasız kalmasını önlemek için dikkat edilmeli, çocuk gözlenmelidir.
 • Varsa çocuğun ulaşabileceği yerdeki pencereye çocuk güvenlik kilidi kullanılması önerilir.
 • Tuvalet eğitimi sırasında klozetin içine düşmemesi ve hijyenik açıdan uygun olması sebebiyle klozet adaptörü kullanılmalıdır.

 

Salon ve Oturma Odasında Tehlikeler ve Yapılacak Düzenlemeler

Salon/ Oturma Odası, Tehlikeler ve Yapılacak Düzenlemeler

Tüm aile tarafından müşterek olarak kullanılan oturma odası veya salon evin önemli bir yeridir. Ebeveynlerin dinlenme yeri olan oturma odası aynı zamanda çocuklar için de oyun ve eğlence alanıdır. Bu alanın değişik amaçlar ile kullanılıyor olması çocuklar için burayı önemli bir kaza alanı haline getirmektedir. Bu alanı da özel güvenlik önlem ve düzenlemeleri ile tasarlamak çok önemlidir. Emeklemeye başlamadan, ortalama  6 aylık olmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini almanız önerilir.

Salon/ Oturma Odasındaki Tehlikelere gelince;

 • Düşme, yaralanma
 • Yanıklar ve yangın
 • Elektrik çarpması
 • Boğulma

Salon/Oturma Odası Güvenliği için Öneriler ve Düzenlemeler ise;

 • Çocuğun, duvara asılı elemanlara, raflara ve mobilyaların üzerine tırmanarak çıkmaya çalışması sonucu devrilmelerini önlemek için bu eşyaların uygun şekilde özel güvenlik ürünleri ile duvara sabitlenmelidir.
 • Sarsıntı ile düşüp kırılacak vazo gibi kırılacak eşyaların bulunduğu yere

sabitlenmelidir.

 • Konum olarak mutfaktan görülebilecek şekilde tasarlanması tavsiye edilir. Bu, çocukların denetimi açısından önemlidir.
 • Mobilya ve geçiş alanlarının konduğu bölgeler dışında çocuklara makul ölçüde oyun alanı bırakılmalıdır.
 • 90 cm’ in altındaki yükseklikte bulunan mobilya ve eşyaların keskin köşeli olmamasına dikkat edilmelidir. Eşyaların keskin köşe ve kenarlarına özel çocuk güvenliği için yapılmış köşelikler takılmalıdır.
 • Çocukların tırmanıp düşmelerini engellemek için, mobilyalar, pencerelerin önüne yerleştirilmemelidir.
 • Tüm duvara monte edilen aparatların ve rafların çocuğun üstüne düşmeyecek şekilde, sağlam olarak monte edilmelidir.
 • Cam mobilya, kapı ve alçaktaki pencereler için güvenlikli lamine veya temperli cam ya da pleksiglas kullanılması veya kırılsa bile dağılmasını önleyen cam güvenlik filmi yapılmalıdır.
 • Salon/ oturma odası ve mutfak konumlarının çocuğu denetleme açısından uygun konumda olmalıdır.
 • Çocuğun eşyaları alçak, ebeveynlerin eşyaları ise üst raflarda olmalıdır.
 • Ağır objeler (vazo gibi), çocuğun ulaşacağı yerlere konmamalıdır.
 • TV, video, müzik seti gibi elektronik ev aletleri tercihen çocukların erişemeyeceği yerlerde olmalıdır. Yâda ulaşabileceği yerde ise özel güvenlik elemanları ile(Örn: pleksiglas koruyucu) ile kapatılmalıdır.
 • Odadaki pencerelerin camlarında pervaz yüksekliği 150 cm’ in altında olan tüm pencereler, 10 cm. den fazla açılmasına izin vermeyecek şekilde, çocuğun açamayacağı şekilde pencerelere monte edilmiş, acil durumlarda yetişkinler tarafından kolayca çıkarılabilecek konumda özel çocuk güvenlikli pencere kilitleri monte edilmelidir. Pencere önüne herhangi bir mobilya veya eşya konulmamalıdır.
 • Sıcaklık veren aydınlatma ampullerinin, çocuğun ulaşamayacağı şekilde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çocukların küçük objeleri bulup, yutmalarını önlemek için zeminin daima temiz ve süpürülmüş olmasına dikkat edilmelidir.
 • Dolap, kitaplık gibi yüksek olan ev eşyaları ile aynalar, TV’ leri deprem sebebiyle oluşacak sarsıntıdan düşmemesi için duvara özel güvenlik aparatları ile monte edilmelidir.
 • Çiçek ve yaprakları zehirli olabilecek bitkiler evde bulundurulmamalıdır. Bunları çiçekçilerden öğrenilmeli, ev dışına çıkarılmalıdır. Saksı içindeki toprakları çocuğun, ağzına alıp boğulma veya zehirlenme riskini engellemek için saksı içine (toprağın üst kısmına) özel koruyucular konulmalıdır.
 • Çay, kahve gibi sıcak içecekler, çocukların ulaşabileceği şekilde masa veya sehpanın üzerinde bırakılmamalıdır. Çocuğun çekip üstündekileri düşürebileceğinden masa örtüsü kullanılmamalıdır.
 • Çocuğun koşup, çarpabilme ihtimali olan duvar ve kolonların keskin kenarları korumalı hale getirilmelidir.
 • Çivi, makas gibi malzemeler kullanıldıktan sonra çocuğun kendisine zarar vermemesi için hemen yerine, çocuğun ulaşamayacağı bir yere kaldırılmalıdır.
 • Kullanılan bazı dekoratif malzemeler, bozuk para gibi küçük objeli koleksiyonlar. Çocukların onları ağızlarına alıp, boğulmalarına sebep olabileceğinden kilitli yerlerde veya onların ulaşamayacağı yerlerde sergilenmelidir.
 • Eve gelen misafirlerin çantasında taşıdığı bozuk para gibi küçük objeler, ilaç ve tırnak parlatıcıları gibi zehirlenme etkisi yapabilen kimyasallar ve tırnak bakım seti, cımbız gibi kesici metal eşyalar, çocuklar için tehlikelidir. Bu gibi çantalar, çocukların ulaşamayacağı yerlere konmalı veya çocuğun açamayacağı şekilde kapalı tutulmalıdır.
 • Sehpalar cam panellerden oluşuyorsa bunlar çocuk tarafından kırılıp yaralanmalara sebep olabileceğinden pleksiglas paneller ile değiştirilmeli veya tamamen kaldırılmalıdır.
 • Acil durumlarda gerekebilecek telefon numaraları (yangın, polis, ambulans, zehir danışma merkezi gibi) ile önemli sağlık bilgilerini (kan grubu, hastalık ve sürekli kullanılan ilaçlar) telefonun yakınına (kolayca bulunabilecek bir yere) konulmalıdır.
 • Dokunup ve üzerlerine düşüp yanmalarını önlemek için radyatör ve diğer ısı kaynaklarının önlerine, özel güvenlik bariyeri konulmalıdır.
 • Özellikle şömine alanı, devamlı kontrol edilmesi gereken bir yerdir. Çocuklar şöminelerin sıcak ve yakıcı olduğunu unutabilmektedirler. Bu sebeple bu husus daima dikkate alınmalıdır. Şömine yanarken çocuk asla o alanda yalnız bırakılmamalıdır. Şöminenin önü çocuk tarafından çekilemeyecek şekilde bir koruyucu ile kapatılmalıdır. Şömine mermerinin keskin kenarlarını çocuğun çarpıp kazaya uğramasını engellemek için özel kenar ve köşe koruyucuları ile kaplanmalıdır.
 • Çocuğa, evde kaygan zeminde kaymayı önlemek için, çorap yerine kaymayan ayakkabı ve terlik giydirilmelidir.
 • Halı ve kilimlerin kaymasını önlemek için, bunların altına özel kaymayı önleyen malzemeler kullanılmalıdır.
 • Ellerini, parmaklarını sıkıştırmaması ve merdiven gibi kullanıp üzerlerine tırmanmaması, içindeki cam, porselen gibi kırılacak eşyaları veya kendisi için tehlikeli olabilecek maddeleri almamaları için çekmeceler ve dolapları özel çocuk güvenlik kilitleri ile güvenli hale getirilmelidir.
 • Dolap, çekmece gibi eşyaların açma kapama kulplarını özellikle küçük, yuvarlak olanları çocuğun boğulmasına sebep olabileceğinden, bunların çok iyi monte edilmiş olmalı, zaman zaman bunların gevşeyip gevşemediği kontrol edilmelidir.
 • Düşmelerin önemli sebeplerinden biri olan tekerlekli bebek yürüteçleri kullanılmamalıdır.
 • Elektrik çıkışlarına priz kapakları kullanılmalıdır.
 • Kapının kapanmasını önleyecek çocuk güvenliğine uygun özel parmak koruyucu aparatlar takılmalıdır.
 • Tüm duvara monte edilen aparatların ve rafların çocuğun üstüne düşmeyecek şekilde, sağlam olarak monte edilmelidir.
 • Boğulmayı önlemek için perdelerin ve jaluzilerin açma kapama iplerinin çocuğun ulaşamayacağı yükseklikte olması temin edilmeli veya özel güvenlik aparatları ile ipler çocuğa zarar vermeyecek şekilde tasarlanmalıdır.
 • Kapılar içeriden kilitlenmemeli ve içeride kalınması hali gibi tehlike anlarında dışarıdan açılabilir olmalıdır anahtar üzerinde tutulmamalıdır.

 

 

 

Çocuk Odasında Alınacak Güvenlik Önlemleri

Çocuk Odası, çocukların kendilerine ait, yatabilecekleri, oynayabilecekleri, genel anlamda onların evde süre olarak en fazla zaman harcadıkları özel faaliyet alanlarıdır. Bu alanı özel güvenlik önlem ve düzenlemeleri ile tasarlamak çok önemlidir. Emeklemeye başlamadan ortalama  6 aylık olmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini almanız önerilir.

CPSC verilerine göre 1985-1990 yılları arasında 0-12 aylık çocukların 250’ si yataklardan dolayı boğulmuştur. Bu ölümlerin çoğu erişkin yatağından(erişkinlerin kullandığı yatak ölçülerindeki yatak) kaynaklanmıştır. 1982-1989 yılları arasında 32 bebek, yetişkin su yatağında havasız kalmasından dolayı boğulmuştur. Bu ölümler, bebeğin yatak ile yatak konstrüksiyonu veya duvar arasına sıkışması ile bebek yüzü koyun uyurken vücudunun baskısı ile ağzı ile burnunun kapanarak meydana gelmiştir.

Çocuk Odasındaki Tehlikeler;

 • Pencereden düşmeler
 • Oda içinde düşmeler
 • Yaralanma ve incinmeler
 • Yanıklar ve yangın
 • Elektrik çarpması
 • Çocukların saklanması
 • Boğulma

Çocuk Odası Güvenliği için Öneriler ise;

 • Çocuk odasında ranza yerine, birbirinden ayrı konulmuş iki ayrı yatak olmalı. Eğer çok zorunlu değilse ranza konulmamalıdır.
 • Odadaki pencerelerin camlarında pervaz yüksekliği 150 cm’ in altında olan tüm pencereler, 10 cm. den fazla açılmasına izin vermeyecek şekilde, çocuğun açamayacağı şekilde pencerelere monte edilmiş, acil durumlarda yetişkinler tarafından kolayca çıkarılabilecek konumda pencere kilitleri monte edilmelidir. Pencere önüne herhangi bir mobilya veya eşya konulmamalıdır.
 • Çocukların üzerine çıkabileceği, 90 cm. yüksekliğin altındaki eşyaların köşe ve kenarları keskin olmamalı, yuvarlatılmış olmalıdır.
 • Oda kapısının, çocuk oyun oynarken gözlenebilmesi için yarı dolu, üstü şeffaf şekilde tasarlanması, üstü cam ise lamine veya temperli cam ya da pleksiglas kullanılması veya kırılsa bile dağılmasını önleyen cam güvenlik filmi yapılmalıdır.
 • Halı ve kilimlerin kaymasını önlemek için, bunların altına özel kaymayı önleyen malzemeler kullanılmalıdır.
 • Ellerini, parmaklarını sıkıştırmaması ve merdiven gibi kullanıp üzerlerine tırmanmaması için çekmeceler ve dolapları özel çocuk güvenlik kilitleri ile güvenli hale getirilmelidir.
 • Dokunup ve üzerlerine düşüp yanmalarını önlemek için radyatör ve diğer ısı kaynaklarının önlerine, özel güvenlik bariyeri konulmalıdır.
 • Dolap, elbiselik, komodin gibi eşyaların açma kapama kulplarını özellikle küçük, yuvarlak olanları çocuğun boğulmasına sebep olabileceğinden, bunların çok iyi monte edilmiş olmalı, zaman zaman bunların gevşeyip gevşemediği kontrol edilmeli, tercihen küçük yuvarlak kulplar kullanılmamalıdır.
 • Mobilyaların köşelerini kazalara karşı dayanıklı hale getirmek üzere konan köpük, sünger ve benzeri malzemelerin çeşitli sebeplerden yerlerinden çıkması ve çocukların bunlarla oynayıp ağızlarına alması boğulma riski yaratabileceğinden bu gibi mobilyalar sık sık kontrol edilmelidir.
 • Çocukların oyuncak sandıkları, onların kolayca ulaşabileceği bir yerde-konumda olabileceği gibi görüp ulaşamayacağı yerde de olabilir. Bu durumda oyuncaklar, her defasında ebeveyn tarafından verilecektir. Oyuncak sandıkları kapaksız olmalıdır.
 • Boyu 84 cm. ’ in altındaki (yaklaşık 18 ay) çocuklar mutlaka çocuk karyolasına yatırılmalıdır. Çocuk karyolaları, çocuk üzerinde sürekli hareket edip tırmanacağından konstrüksiyonu güçlü olmalıdır. Karyola parmaklıklarının arası parmak ve el sıkışmaması ve başını sokup boğulmaması için 2,5 cm.’ den az 6 cm. ‘ den geniş olmamalıdır. Yatak ile karyola arasına yüzünün gelmesi ile havasız kalmasını önlemek için yatak ile karyola arasındaki boşluk arası 2-3 cm’ den fazla olmamalıdır. Karyolanın üst köşesinden yatağın  üstünün arasındaki yükseklik en az 75 cm. olmalıdır.
 • Çocuğun boyu 89 cm’ i geçtiğinde, çocuk karyolasından yerden yüksekliği 61 cm.’ den fazla olmayan erişkin yatağına (erişkinlerin kullandığı yatak ölçülerindeki yatak) geçirilmelidir. Yatağın her iki yanına da mutlaka yataktan düşmeyi önleyen özel çocuk güvenlik bariyeri konulmalıdır. Çocuk güvenlik bariyerleri erişkin yatağı büyüklüğündeki yataklara geçen 18 Ay-5 yaş arası çocuklar için kullanılmalıdır. Bariyerler çift taraflı uygulanmalıdır.(Yatağın her iki uzun tarafına konulmalıdır.) Bariyerin keskin kenarları ve çıkabilir küçük parçaları olmamalıdır. Bariyerler su yatağında ve şişme yataklarda kullanılmamalıdır.
 • Yatak seçiminde anti bakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar idealdir. Kolayca yanmayan, yangında zehirli gaz çıkarmayan yataklar tercih edilmelidir.
 • Bir yaşından küçük bebekler için boğulmalara sebep olabileceğinden asla yastık kullanılmamalıdır.
 • Beşiklerin yanlarına konan kumaş koruyucular (kenar yastıkları) boğulmaya sebep vereceğinden sert olmalıdır. (Yumuşak olursa çocuğun ağzı ve burnu kapanabileceğinden boğulma riski yaratacaktır.) Ayrıca en az 6 yerinden sıkıca bağlanmalıdır. Bağlama iplerinin uzunluğu 14 cm’ den fazla olmamalıdır ve çocuklar ayağa kalktığı andan itibaren bu kenar yastıkları kullanılmamalıdır.
 • Karyolanın üstünde dönence türü oyuncak varsa, bunu karyolaya sağlam bir şekilde takıldığından emin olmalıdır. İlk altı aydan sonra veya oturabildiği zaman kaldırılmalıdır.
 • Karyolanın üzerinde cibinlik kullanılıyorsa gergin ve destekli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Çocuk emzik kullanıyorsa, emziği zincir ve iple boynuna asılmamalıdır. Omzuna tutturulmalıdır.
 • Çocuk giysilerinin çabuk yanan (alev alan) naylon gibi sentetik kumaş cinsinden seçilmemelidir.
 • Düşmelerin önemli sebeplerinden biri olan tekerlekli bebek yürüteçleri kullanılmamalıdır.
 • Yüksek bebek sandalyelerini kullanmak uygun olmamak ile beraber, eğer kullanılıyorsa, emniyet kemerli olmasına dikkat edilmelidir.
 • Karyolalar, pencere, perde ve prizlerin yanına konmamalıdır. Gece lambası yatak ve perde gibi yanabilir eşyalara uygun uzaklıkta olmalıdır.
 • Gece lambası olarak kalite belgeli, ısınmayan mini neon lambaları kullanılmalıdır.
 • Çocuk odasında kullanılan mobilyaların kurşunsuz boya ile boyanmış olanları tercih edilmeli, ikinci el mobilya kullanılmamalıdır.
 • Evde büyük çocuk varsa karyolayı çekip devirmek veya merdivenlerden yuvarlanmasına sebep olabileceğinden tekerlekli karyola tercih edilmemelidir.
 • Çocuk için yeterli oyun alanı ayrılmalıdır. Oyuncaklar oyuncak sandığına konmuyorsa, çocuğun oyuncakları için, sağlam, çocuğun üzerine devrilmeyecek dolaplar tasarlanmalıdır.
 • Çocuğun odasında veya yakınında, gerektiğinde duyulabilmesi için, ebeveynin odasındaki alarma bağlantı yapılmış, yangın alarmı konulmalıdır.
 • Kapının kapanmasını önleyecek çocuk güvenliğine uygun özel aparatlar takılmalıdır.
 • Tüm duvara monte edilen aparatların ve rafların çocuğun üstüne düşmeyecek şekilde, sağlam olarak monte edilmelidir.
 • Boğulmayı önlemek için perdelerin ve jaluzilerin açma kapama iplerinin çocuğun ulaşamayacağı yükseklikte olması temin edilmeli veya özel güvenlik aparatları ile ipler çocuğa zarar vermeyecek şekilde dizayn edilmelidir.
 • Bebek ile ebeveyn ayrı odalarda ise, bebeğin kontrolü için bebek telsizi kullanılmalıdır. Telsizin pillerinin düzgün çalışıp çalışmadığı devamlı kontrol edilmelidir. (Pilleri azalınca uyarı veren tipler tercih edilmelidir.
 • Kapılar içeriden kilitlenmemeli ve içeride kalınması hali gibi tehlike anlarında dışarıdan açılabilir olmalıdır anahtar üzerinde tutulmamalıdır.
 • İlaç, kozmetik malzemesi, zehirli madde içeren ürünler, çocuğun ulaşamayacağı yerlerde veya özel çocuk kilidi bulunan çekmecelerde muhafaza edilmelidir.
 • Çöp Kutusu çocuklar için çok ilginç bir yerdir. Çöpteki tehlikeli bir şeyin dışarıda halının üzerinde bırakılmış bir şeyden farkı yoktur. Çekmeyi öğrenince çekip devirebilir. İçindeki keskin eşyalar, toksik-zehirli maddeler vb. çocuk için tehlikeli olabileceğinden çöpler, kullanılmış çocuk bezleri, kapalı ve özel güvenlik kilidi takılmalıdır.
 • Evlerde eksiksiz bir sağlık çantası bulundurulmalıdır.
 • Çocuklar dolapların cam kapaklarını bir şey vurup kırabilirler. Bu tip cam kapaklara camın kırılsa bile dağılmasını önleyen cam güvenlik filmi yapılması önerilmektedir. Cam kullanımı minimumda tutulması önerilmektedir.
 • Ev hayvanlarının çocuğun odasına girmesine izin verilmemelidir.

 

 

 

Kaynak: www.aap.org