Çocuklarda Ev Kazalarında Merdivenlerden Düşme Tehlikesi

UNICEF’in araştırmasında kazaya uğrayan 0-6 yaş arası çocuklarda en fazla rastlanan kaza tipi düşmeler (%63), yanıklar (%16), araba kazaları (%7) ve zehirlenmeler (%4.4) izler. Düşmelerden dolayı meydana gelen baş yaralanmaları en tehlikeli olanlardır. Motor hareketleri yaparken veya merak edip düşmeler meydana gelmektedir. Amerika’da bir yıl içinde, 14 yaşın altında ortalama 2.5 milyon çocuk düşmelerden dolayı hastaneye başvurmakta, 120 çocuk da düşmelerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bunların da yarısını 4 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Bu düşmelerin %9’u yürüteçlerden, oyun ekipmanlarından veya pencerelerden şeklinde meydana gelmektedir.

Düşmeler, küçük çocuklarda en sık rastlanan kaza tipidir. 4 yaş altı çocuklarda düşmelerin %80’i evde meydana gelmektedir. Çocuklar doğal olarak koşmak, tırmanmak ve fiziksel faaliyetlerde bulunmak isteyecektir. Bunlarda özellikle hareket halindeki çocuklarda düşme riski yaratabilmektedir. Düşmeler, daha çok masa, koltuk, mama sandalyesi gibi eşyalardan, merdivenden, ranzadan, beşikten, balkon ve pencereden, kaygan ve uygun olmayan zeminden, yürüteçlerden olmaktadır. Ayrıca çocukların bilinçsizce taşınması, salıncaklarda kontrolsüz sallanması, yüksek kapı eşikleri, uygun aydınlatılmayan mekanlar da düşme sebepleri olabilmektedir. Çocukların kavrama yetenekleri ve tehlikeyi önleyecek vücut koordinasyonlarını henüz kazanamamış olmaları ve kaygan zeminde ani ve hızlı hareket etmeleri, mobilyaların üzerine çıkmak istemeleri ve bunların üzerinden atlamaları, küvetler, merdivenler düşmeye sebep olan en önemli nedenlerdendir.

Kimler Risk Altında?
• Toplam nüfusa göre 10 yaş altı çocuklar iki kat daha fazla düşmelerden dolayı yaralanmaktadırlar.  Özellikle okul öncesi çağdaki çocuklar en yüksek risk grubundadırlar.
•  Erkek çocukları kız çocuklarına göre iki kat daha fazla bu sebepten dolayı yaralanmaktadır.

Merdivenden Düşmeler
•  3 yaşına kadar olan çocuklarınız için merdivenlerin çıkışına ve inişine mutlaka dünya standartlarına uygun denenmiş çocuk güvenlik kapısı kullanılmalı. Her şeyden önce özellikle kapının kullanılacağı yere göre uygun kapı seçilmeli. Örneğin merdiven çıkış ve inişlerine sıkıştırmalı kapı kullanılmamalı, vidalı kapı tercih edilmelidir. Geniş kapı açıklığına göre de ahşap kapı yerine metal kapılar kullanılmalıdır. Standartlara sahip olmayan marangoz ve benzeri kişilere kapı yaptırılmamalıdır.
•  Merdivenlerinizin iyi aydınlatılmış olmasına dikkat edilmeli ve çocuğunuzun merdivende oynamasına izin verilmemeli

Tüm ailelere sağlıklı, mutlu ve kazasız günler dileriz.