Aklınıza Gelen Başınıza Gelmesin!

Amerika’da yılda 2,5 milyon çocuk, evde uğradığı kazalardan dolayı zarar görmekte, kalıcı hasarlar ve hatta ölümlere varan acı sonuçlar ile karşılaşmaktadır. Her yıl 14 yaşın altında 8.000 çocuk kazalar sebebiyle yaşamını kaybetmiş, 50.000 çocukta ise kalıcı sakatlıklar olmuştur. Yapılan araştırmalar, bu kazaların yüzde 90 oranında önlenebilir olduğunu göstermiştir. Ancak uzmanlar, ülkemizde böyle bir araştırma olmamakla birlikte ev kazalarının tahminlerin çok üstünde olduğunu belirtiyorlar.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın, (özellikle 0-6 yaş grubu) zamanlarının hemen hemen tamamına yakınını evde geçirmeleri, çevrelerini keşfetme ve öğrenme merakları, büyükleri taklit etme özellikleri, devamlı hareket halinde olmaları, deneyimleri olmadıkları için her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları, el ve vücut maharetlerinin yetişkinlerden farklı olması ve kazalardan kendilerini koruyabilecek gelişimsel özelliğe yeterince sahip olmamaları nedeniyle kazaya açık, en yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Bu dönem çocukları, meraklı, araştırıcı ve tehlikelerden habersizdir. Hareketlilik ve bağımsızlık duygusu artmıştır. Kendilerini tam kontrol edemez, neyin güvenli, neyin güvensiz ya da tehlikeli olduğunu bilemezler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yirmi yılı aşkın bir süredir başarıyla uygulanan sistem Parkzon ile yılardır Türkiye’de de uygulanmakta. Parkzon, banyo, mutfak, oturma odası gibi yaşam alanlarını, merdivenleri, pencereleri, kapıları, bahçeleri ve havuzları yerinde inceleyerek kaza risklerini belirliyor. Mekânların kaza risklerini ortadan kaldıracak çözümler üreterek, en uygun ürünleri seçip, montajını gerçekleştiriyor. Parkzon, 0-6 yaş grubu çocukların bulunduğu ev, okul gibi mekânların tümünü kazalara karşı güvenli hale getiriyor.

Çocuk güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye’deki profesyonel anlamda ilk kuruluş olan Parkzon, 0-6 yaş grubu çocukların öğrenme ve keşfetme isteklerini engellemeden, olası ev kazaları için evlere özel güvenlik çözümleri öneriyor. Parkzon, ayrıca depreme karşı güvenlik ürünleriyle ilgili olarak da aileleri bilgilendiriyor.

ParkZon, sağlıklı ve kazasız günler diler…

Niçin Profesyonel Bir “Çocuk Güvenlik Uzmanı”na İhtiyaç Duyalım?

Bir çok konuda da “Çocuk Güvenliği” açısından tehlike noktaları ve alınacak önlemler benzer olabilmesine karşın, her bir evin tasarımı ve ailenin yaşam tarzı farklı olduğu için uzman gözüyle doğru çözümlerin tespit edilmesi ve profesyonel bir şekilde, uygun ürünlerle montajının yapılması önem taşımaktadır.

Bu şekilde ilerlemeniz size doğru ürünleri alışverişte yanlış veya eksik ürün edinme ve aldığınız ürünün sizin ihtiyacınıza uygun olmama olasılığını da ortadan kaldırarak boşuna zaman harcamanızı engelleyecek ve tam olarak bilgi sahibi olunmayan bir konuda enerji ve ekonomi israfını önleyecektir. Böylece evinizi en uygun şekilde çocuğunuz için önlenebilir kazalara karşı güvenli hale getiriyor olacaksınız.

“Sertifikalı Çocuk Güvenlik Uzmanları”, uzun yıllardır yüzlerce uygulamada edindikleri tecrübelerle, Kullanılan ürün ve çözümlerin; “En kaliteli-ekonomik, en pratik-kullanışlı, en estetik, en sağlam olacak şekilde, tehlikenin devam ettiği tüm yaşlara göre en güvenli şekilde olacağına ve en uygun şekilde montajının yapılacağına” garanti verebilir.

Çocuk Güvenlik Standartlarını karşılayan en uygun ürünleri, direk üreticilerden ambalajsız- toptan olarak aldıkları için, ailelere perakende mağazalardan edinecekleri ürünlere göre “Kaliteli ürünleri- daha ekonomik” olarak temin edebileceğiniz çözümleri üretebilir.

Yaratılacak çözümün, evdeki herkes tarafından “En uygun-pratik şekilde kullanılabilmesi” de önemli bir kriterdir. Tabi ki çocuk güvenlik ürünleri uygulanan evlerde ürün kullanılmamış, hiçbir şey yokmuş gibi olmayacaktır. Ürünlerin doğru şekilde kullanımı açıldığı gibi kapanmış olduğundan emin olunması gerekmektedir.  “Çocuk Güvenliği Uzmanı”, ürünün kullanışlı olması kriterini de dikkate alır ve pratikte de kullanılacak şekilde seçip uygular.

Çocuk Güvenliği Uzmanı tarafından seçilen ve kullanılacak çözümler başta ABD’de olmak üzere tüm Dünya’daki çocuk güvenlik uzmanlarının kullandığı aynı ürünler olup “Estetik ve çevre ile uyumlu” olmasına da dikkat edilen üniversal? ve profesyonel tasarımı ile örnek çözümlerdir. Bu sebeple evlerin dizaynı ile de uyumlu olabilmesi sağlanacak şekilde renk, çeşit ve malzemede uygun alternatifleri içermektedir.

Ayrıca “Çocuğunuz büyüdükçe değişen “Çocuk Güvenliği” konusundaki ihtiyaçları hakkında” da,  Bir anne babanın görebileceği tehlikeler yanında bir uzmanın ilerleyen dönemlerde de risk oluşmadan alınacak önlemler hakkında da ancak bir “Çocuk Güvenliği Uzmanı” size yardımcı olabilir.

Çocuk Güvenliği Uzmanlarından alacağınız “Montaj Hizmeti” de özellikle sadece bu konu üzerine tecrübeli-eğitimli teknik personel tarafından verilmekte olup, eşyanıza- evdeki malzemeye? zarar vermeden, en uygun şekilde bir kerede takılıyor olup, takılacak ürün bazında ücretlendirilmekte olduğundan ihtiyacınız-tercih ettiğiniz kadar ürünü monte ettirebilme seçeneğini sunmaktadır.

Kullanılan ürünlerin tümü, dünyadaki diğer Çocuk Güvenliği Uzmanları’nın kullandığı ve tüm Avrupa ve Amerikan çocuk güvenlik standartlarına uyan, “En sağlam” ürünlerdir ve resmi olarak 2 yıl garantisi bulunmakla beraber, kullandığınız süre boyunca yedek parça temini garantisi ve ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Bunun yanında sadece ürün alımında değil, perakende mağazalardan hiçbir zaman edinemeyecekleri özel ve genel güvenlik tehlikelerine karşı en uygun danışmanlığı alabilir, en uygun şekilde kendi evi ve çocuğu ile ilgili güvenli çevre yaratma konusunda en uygun bilgiyi, uzman ve tecrübeli kişiden alabilmiş olacaktır. Çocuk güvenliği uzmanının önerisi her zaman “ÖNCE GÜVENLİK” çerçevesinden ve yerine en uygun çözümü yaratacaktır.

Çocuklar için ev kazaları görünmez kazalar değildir, öngörülebilir ve güvenli bir çevre yaratılarak önlem alındığı takdirde %80-90 oranında önlenebilir, azaltılabilir olaylardır. Çocuklarda tehlike kavramı oluşmadığı, çok hızlı hareket edip bir yetişkinin onların hızına yetişmesi çok güç olduğu, akıllarına koyduklarını yapmak isteyecekleri ve fiziksel olarak kendilerini koruyabilecek ölçüt ve yetilere sahip olamadıkları için en az 3 yaşına ama genel olarak 6 yaşına kadar çocuk güvenlik önlemlerinin alınması, çocuğunuzu güvenli bir şekilde iç huzuru ile büyütmenize yardımcı olur. Kendi evlerinizin yanında, çocuğunuzun çokça zaman geçirdiği anneanne-babaanne evi ile devam ettiği Çocuk Etkinlik Merkezi-Anaokulunda da çocuk güvenlik önlemlerinin alınmış olduğuna dikkat edin. Tüm bu süreçteki gelişen-yaşlara göre değişen çocuk güvenlik ihtiyaçlarınız için en güvenilir yardımcınız “Çocuk Güvenliği Uzmanı” nız olacaktır.

 

Mutlu ve sağlıklı kalın,

Saygılarımızla

İkiz Çocuklarınızı Evinizdeki Kazalardan Koruyun

İstatistiklerin sağlıklı tutulduğu Amerika’da her yıl 2,5 milyon çocuğun evde meydana gelen kazalar sebebiyle yaralandığı veya yaşamını kaybettiğini göstermektedir. Ev kazaları; 14 Yaş altında çocuk ölümlerinin önde gelen sebeplerinden biri olup, bu kazaların üçte birinden fazlası  evlerde meydana gelmektedir. Ev kazalarının %45.4’ü 0-6 yaş grubu çocuklarda görülüyor. TUİK’in kayıtlarına göre 1-4 yaş grubu çocuk ölüm nedenleri arasında kazalar yine 4. sırada yer almaktadır. 112 Acil servise bildirilen çocuklarla ilgili aramaların % 79’u ev kazaları ile ilgili.

İkiz annesi olmak hayatınızda bir çok değişikliği getirir. Özellikle hareketlenmeye başladıklarında eviniz onların oyun alanı haline gelir. Dolayısıyla güvenlik önlemleri alarak, onların güvenli bir ortamda özgürce keşfetmelerine olanak sağlarken, sizin de daha huzurlu bir şekilde çocuklarınızı büyütmenize olanak sağlar.

İkizlerde aynı anda biri bir şeye ulaşamaya veya üzerine doğru çekmeye çalışırken diğeri de diğer i de bir dolaba tırmanmak isteyebilir. Her ikisi yaratıcılıklarını birleştirerek, evdeki her bir noktaya ulaşmaya çalışırlar. Tabi birbirlerini de tetiklediklerinden tek başına yapamayacakları bir çok vukuatı birlikte iş birliğiyle gerçekleştirmeye çalışırlar. Yalnız bu yolculuk sırasında onları korumak, anne babalara düşüyor. Alacağınız ekstra önlemlerle bu önlenebilir ve öngörülebilir kazalara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Evinizdeki tehlike noktalarındaki riskleri, alacağınız önlemlerle büyük oranda azaltabilir, önleyebilirsiniz. Bunun için size bebeklerinizin boyunda yerden 80 cm. hizasında, onların boyunda, onların gözüyle evinizi dolaşmanız ve evinizdeki tehlikeli noktaların bir analizin yapmanız.

Alınabilecek pratik önlemlerin yanında uygun çocuk güvenlik ürünlerini de kullanarak evinizi güvenli hale getirmeniz önemlidir;

-Kırılabilecek eşyaları, küçük ölçüde olup ağızlarına atıp tehlike yaratabilecek küçük objeleri, keskin, sert, ağır objeleri ortadan kaldırılmalıdır.

-Tüm toksik madde içeren temizlik maddeleri, vb. maddeleri çocuk güvenlik kilitli dolaplarda tutulmalıdır. Yüksek -yerlerde tutulması yeterli olmayıp, bir şeyin üzerine çıkıp tırmanıp ulaşabilirler.

-Raflı dolapların veya çekmeceli şifonyerlerin üzerine çıkıp tırmanıp devirebileceklerinden dolayı içinde üzerlerine devrilebilecek eşya bırakılmamalı ve duvara sabitlenmelidir.

-Meraklı ikizlerinizin araştırabileceğini düşünüp bıçaklar, ilaçlar, kesici aletler, cam eşyaları çocukların ulaşamayacağı şekilde çocuk güvenlik kilitli dolaplarda tutulmalıdır.

-Elektrik Güvenliği konusunda kabloları ısırabilip dişleyebileceklerinden kablolar koruma kanalı içine alınmalı, 90 cm.’in altındaki prizlere koruyucu kapak konulmalıdır.

-9-10 Aylık olduklarında sizinle ayakları üstünde banyo yapmaya başladıklarında banyo-küvet güvenliği de önem kazanır. Küvetin içine kaymamaları için kaydırmaz mat, sıcak suyu açmamaları başlarını bataryaya çarpmamaları için banyo batarya koruyucusu ve küvetini içinde yüksekliği onların seviyesine göre ayarlanabilen vantuzlu küvet güvenlik tutamağı kullanabilirsiniz.

-Mobilyaların, duvarların, cam yüzeylerin, şöminenin mermerinin keskin sert kenar ve köşeleri için yumuşak, canlarının acımasını, yaralanmalarını önleyen köşe ve kenar koruyucuları kullanabilirsiniz.

-3 Yaşlarına kadar merdivenleri inip çıkma yetisine sahip olamazlar. Çıkabilir gibi gelir ama inemeyeceklerinden merdivenin hem inişine hem çıkışına çocuk güvenlik kapısı kullanılmalıdır. Merdivenler için sıkıştırmalı değil vidalı güvenlik kapılarını tercih etmelisiniz.

-Korkuluk aralıkları başlarının, vücutlarının geçebileceği gibi geniş veya tırmanabilecekleri yatay elemanlardan oluşabilirler. O zaman pleksiglas veya korkuluk güvenlik fileleri ile güvenli hale getirebilirsiniz.

-Altı kapalı olan telefon kordonları, sarkan perde ipleri çocuklarınız için tehlike yaratabilir. Jaluzilerin sarkan ipleri için jaluzi toplama aparatı kullanabilir, ellerinizle yukarıda toplayabilir, kablosuz telefon kullanabilirsiniz.

-Fırın, buzdolabı, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyalara da açmaması için çocuk güvenlik kilidi kullanabilirsiniz.

Klozetin içine bir şeyler atmamaları, içindeki suyla oynamamaları ve içine düşmemeleri için klozet kapak kilidi kullanabilirsiniz.

Bebek –çocuk ilk yardım eğitimi alın.

İçinde sizinde onlarla beraber girip oynayabileceğiniz, sevdikleri oyuncakları bulunduracağınız, gerekli olduğu anda içinde bırakabileceğiniz, istediğiniz büyüklükte ayarlanabilen çocuk güvenlikli oyun alanı edinebilirsiniz. Böylece bu güvenlik alanı onların özgürce oynayabilmelerine imkan tanır. Çünkü ikiz bebekler tek bebeğe göre daha geniş bir oyun alanına ihtiyaç duyar.

Zehirli bitkiler listesinden evinizde zehirli olan bitkileri kaldırın ya da etrafına bariyer  koyabilirsiniz.

Mıknatıslı buzdolabı magnetlerini yere düşüp parçalara ayrılabilip cocuklar için tehlike yaratabileceğinden plaka türü magnetleri kullanın.

Acil durum telefonlarını telefonun yakınında bulundurun.

Ocağın üzerindeki sıcak tencere tavaya ulaşmaması, üzerine çekmemesi için ocağın arka gözlerini kullanın, tavaların saplarını arkaya doğru çevirin tüm bunların unutulma riskine karşı ocak bariyeri kullanın.

Birden fazla çocukların bulunduğu alanlarda kapılara parmaklarını sıkıştırabilmektedirler. Biri parmağını kapıya koyar, diğeri de görmez ve kapıyı itebilir. Dolayısıyla kapının hem kapandığı yere hem de menteşe tarafına parmak sıkışmasını önlemek için kapı tutucuları-parmak koruyucuları kullanın.

Şömineye yaklaşmaması, yanmaması için şömineye kontrolsüz geçişi önlemek için önüne çocuk güvenlik bariyeri koyabilirsiniz.

Çocuklar suya kontrolsüz düşmeleri durumunda kendilerini kurtarabilecek yetiye 6 yaşından sonra sahip olabilirler. O yüzden havuzunuzun etrafına çocukların güvenliği için tasarlanmış, test edilmiş havuz güvenlik bariyeri kullanın.

-Pencere ve balkonlar için 10 cm!e kadar havalandırma için açılabilen, daha fazla çocukların 7 yaşına kadar açamayacakları şekilde test edilmiş pencere balkon güvenlik kilidi kullanın.

Kapının, mobilyanın, yerden başlayan balkon-pencerelerin cam yüzeylerine ellerine bir  oyuncak alıp vurabilirler, çarpabilirler. Kırılmasını güçleştiren kırılsa bile dağılmasını önleyen cam güvenlik filmi ile kaplanmalıdır.

Yangın tehlikesine karşı duman ve gaz dedektörü takın, ev tipi yangın tüpü edinin.

Tüm bu alınabilecek önlemler için kapsamlı bir inceleme-tespit yapılmasını, evinizin ikizleriniz için güvenli hale getirilmesini istiyorsanız bir çocuk güvenlik uzmanına başvurun.

Mutlu ve sağlıklı kalın,

Saygılarımızla…