Bebekler ve Çocuklar İçin İlkyardım

Bu yazı dizimizde, bebekler (1 yaş altı) ve çocuklarda (1 yaş üzeri) en sık karşılaşılan ilk yardım gereken durumları ve yapılması gerekenleri açıklamaya çalışacağım. Kaynakçamız Türkiye olarak üye olduğumuz (ERC) Avrupa Resustasyon Kurulu ve T.C. Sağlık Bakanlığı Temel İlkyardım uygulamaları eğitimi kitabıdır.

YAŞ ARASINDA KAZALARIN BAŞLICA NEDENLERİ

 • Yaşamın ilk aylarında olan kazalarda ölüm oranı çok yüksektir.
 • Kaza nedeni, çoğu kez boğulma (yorgan gibi eşya ile yüzünün kapanması, iple boğulma, asılma), yabancı cisim aspirasyonu (akciğerlere kaçma-yutma), sıcak çarpması, yanıklar ve intoksikasyonlardır (zehirlenme).
 • Prematürelerde (erken doğan ve/veya 2500 gr. ağırlığın altında olan bebek) çevre ısısının iyi ayarlanmaması da ölüm nedeni olabilir

1-4 YAŞ ARASI KAZALARIN BAŞLICA NEDENLERİ

 • 1-4 yaş arası kazaların en sık görüldüğü yaşlardır!
 • Suda boğulma, düşme, zehirlenmeler, trafik kazaları, yanıklar başlıca nedenlerdir.

5-9 YAŞ ARASI KAZA NEDENLERİ

 • Erkek çocuklar kız çocuklara oranla daha çok kazaya uğrarlar.
 • Trafik kazaları, boğulma, düşme, zehirlenmeler ön plandadır.

İSTATİSTİKLER!

 • Çocukluk çağı kazalarının %70-75’i ev ve evin yakın çevresinde ortaya çıkar
 • Beş yaş altı çocuklarda ciddi yaralanmaların çoğu evde olmaktadır.
 • Sağlık Bakanlığı kayıtlarına göre; her yıl da ortalama 2500 çocuk ev kazalarından hayatını kaybetmiştir
 • Evde kazaları sonucu ölen çocukların %70’i 4 yaş ve altındadır
 • Her yıl lösemi ve menenjit gibi hastalıklardan olan ölümlerden daha fazla sayıda çocuk ev kazaları nedeniyle kaybedilmektedir

EV KAZALARI NELERDİR?

 • Düşmeler
 • Yanıklar
 • Katılarla boğulma ve tıkanmalar
 • Suda boğulma
 • Korozif madde içilmesi Zehirlenmeler

NEDEN İLK YARDIM ÖĞRENMEMİZ GEREKLİDİR?

Öncelikle ev kazaları olmaması için güvenli bir çevre yaratmak her anne babanın sorumluluğu ve görevidir. Tüm önlemlere rağmen, çocuğumuzun başına bir ev kazası gelmişse buna müdahale eden kişi çocuğa bakım veren kişidir. Anne, baba, büyükanne, bakıcı herkesin ilk yardım bilmesi hayat kurtarıcıdır.

İLK YARDIM NEDİR?

Herhangi bir hastalık veya kaza sonucu sağlığı tehlikeye girmiş olan kişiye, olay yerinde ambulans ekibi gelinceye kadar durumunun kötüleşmesini önlemek amacıyla, ilaçsız olarak, eldeki imkânlarla yapılan müdahaledir.

 

Sağlıklı, mutlu ve kazasız günler dileriz.

Nadiye Çakır – İlkyardım Eğitmeni / Hemşire

Çocuklar ve Ev Kazaları

Çocuklarda Ev kazalarında Düşme Tehlikesi

İstatistiki bilgiler ve Tehlike Boyutu

Unicef’in 2003 yılındaki araştırmasında kazaya uğrayan 0-6 yaş arası çocuklarda en fazla rastlanan kaza tipi düşmeler (%63), yanıklar (%16), araba kazaları (%7) ve zehirlenmeler (%4.4) izler. Düşmelerden dolayı meydana gelen baş yaralanmaları en tehlikeli olanlardır.Motor hareketleri yaparken veya merak edip düşmeler meydana gelmektedir. Amerika’da bir yıl içinde, 14 yaşın altında olmak üzere ortalama 2.5 milyon çocuk düşmelerden dolayı hastaneye başvuruyor, 120 çocuk düşmelerden dolayı hayatını kaybetmektedir. Bunlarında yarısını 4 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Bu düşmelerin %9’u yürüteçlerden, oyun ekipmanlarından veya pencerelerden dolayı meydana gelmektedir.

Düşmeler küçük çocuklarda en sık rastlanan kaza tipidir. Çocuklar doğal olarak koşmak, tırmanmak ve fiziksel faaliyetlerde bulunmak isteyecektir. Bunlarda özellikle hareket halindeki çocuklarda düşme riski yaratabilmektedir.

Düşmeler Nereden ve Nasıl Meydana geliyor?

4 yaş altı çocuklarda düşmelerin %80’i evde meydana gelmektedir.

Daha çok masa, koltuk, mama sandalyesi gibi eşyalardan, merdivenden, ranzadan, beşikten, balkon ve pencereden, kaygan ve uygun olmayan zeminden, yürüteçlerden düşme ile olmaktadır. Ayrıca çocukların bilinçsizce taşınması, salıncaklarda kontrolsüz sallanması,yüksek kapı eşikleri, uygun aydınlatılmayan mekanlarda düşme sebepleri olabilmektedir. Çocukların kavrama yetenekleri ve tehlikeyi önleyecek vücut koordinasyonlarını henüz kazanamamış olmaları ve kaygan zeminde ani ve hızlı hareket etmeleri, mobilyaların üzerine çıkmak istemeleri ve bunların üzerinden atlamaları, küvetler, merdivenler, düşmeye sebep olan en önemli nedenlerdendir.

Mobilyadan Düşmeler

 • Bebeğinizi yalnız başına yatakta, alt değiştirme ünitesinde, koltukta bırakmayın.
 • Çocuğunuzum mama sandalyesinin, oto koltuğunun ve bebek arabasının içindeyken kemerlerini bağlı pozisyonda tutunuz.

Merdivenden Düşmeler

 • 3 yaşına kadar olan çocuklarınız için merdivenlerin çıkışında ve inişinde standartlara uygun çocuk güvenlik kapısı kullanın.
 • Merdivenlerinizin iyi aydınlatılmış olmasına dikkat edin ve çocuğunuzun merdivende oynamasına izin vermeyin.

 

 Korkuluk aralıklarından veya üstünden düşmeler

 • Bebeğinizin evinizin balkonunda veya kat aralarında galeri boşluğuna bakan yere yakın yalnız başına oynamalarına izin vermeyin. Dikey aralıkları 9.5 cm’ i geçen  veya yatay olan korkuluk aralıkları için  korkuluk güvenlik filesi veya pleksiglas uygulaması yaptırın.

Yürüteçten Düşmeler

 • Amerika’da bir yıl içinde, 15 ayın altında, ortalama 8800 çocuk, yürüteçlerden düşme sebebiyle hastaneye başvurmakta, 33 çocukta hayatını kaybetmektedir. Yürüteçler bu yaş için diğer tüm çocuk ürünlerinden daha fazla miktarda yaralanmalara sebep olmaktadır. Yürüteçten dolayı düşmelerin %76’sı merdivenden, %12 si de devrilerek meydana gelmiş ve çoğu ciddi baş yaralanmalarına sebep olmuştur. Bu yaralanmaların %80’inde bebeğin yanında bir yetişkin varken meydana gelmiştir.
 • Tercihen tekerlekli yürüteç kullanılmamalı, seçilecekse de oda kapısından geçmeyecek kadar büyük olan, merdiven basamağına veya kapı eşiğine geldiğinde stoperleri olan türde yürüteçler seçilmelidir.

Pencerelerden Düşmeler

 • Pencerelerden düşme küçük çocuklar için hayati tehlike yarattığından çok tehlikelidir.  Amerika’da ortalama olarak her yıl  14 yaşın altında 4700 çocuk  pencereden düşmelerden dolayı hastanelere başvurmakta ve 10 çocuk hayatını kaybetmektedir. Özellikle baş yaralanmaları meydana gelmektedir. Bu düşmelerin %70’i bahar veya yaz aylarında meydana gelmektedir. Çoğunluğu 5 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır.
 • Pencerelerdeki takılı olan sineklikler çocuk güvenliği açısından hiçbir anlam ifade etmez. Dolayısıyla onlara güvenilmemelidir.
 • Pencere ve balkonların yakınında koltuk, sandalye gibi mobilya veya taşıyıp üstüne çıkabileceği herhangi bir obje bırakılmamalıdır.
 • 7 yaş altı çocuklarda pencerelerin  çocuk güvenlik sınırı olan 10 cm.’den fazla açılmasını önleyen pencere-balkon güvenlik kilidi takılmalıdır.
 • Yerden başlayan özellikle lamine veya temperli olmayan camların, bir oyuncağını vurup kırma ihtimaline karşı cam filmi yapılmalıdır.

Oyun Alanında Düşmeler

 • Amerika’da her yıl 14 yaş altında ortalama 216.000 çocuk oyun alanlarında meydana gelen kazalardan dolayı hastanelere başvurmakta, 20 çocukta hayatını kaybetmektedir.
 • Yer döşemesinin uygun olması ve oyun ekipmanlarının sağlamlıklarının standartlara uygun olması önemlidir.  Kauçuk veya kum yer döşemesi tercih edilmelidir.

Kimler Risk Altında

 • Toplam nüfusa göre 10 yaş altı çocuklar iki kat daha fazla düşmelerden dolayı yaralanmaktadırlar..Özellikle okul öncesi çocuklar en yüksek risk grubundadırlar.
 • Erkek çocukları kız çocuklarına göre iki kat daha fazla bu sebepten dolayı yaralanmaktadır.

Önlenebilir Ev Kazaları

Önlenebilir Yaralanmalar-Ev Kazaları

Bebeğinizin başına gelebilecek bir kaza, onun ve sizin hayatınızı etkileyebilir. İnanın buna tahmin edildiğinden çok daha sık meydana geliyor. Her yıl ABD’de 14 yaşın altında 8.000 çocuk kazalar sebebiyle yaşamını kaybediyor. 50.000 çocukta da kalıcı sakatlıklar sebep oluyor. %80-90 oranında bu kazalar önlenebilir. 7.000 çocuk ölümü ve 43.000 sakatlanmanın kaza olmadığı önlenebilir yaralanmalar olduğu görülmüş. Yaralanmalar önceden öngörülebilir ve önlenebilir eğer aile farkında olup bu ciddi yaralanmalara karşı önlem aldı ise. Her dört çocuktan biri yaralanmalardan dolayı tıbbi müdahale görüyor. Halkın ev kazalarını önlemeye yönelik ilgisizliği tüm hastalıklardan daha fazla ölümlere yol açıyor. Hepimiz çocuğumuzun sağlığı için hangi dönemde hangi aşıları olmaları gerektiğini biliyoruz .Neden çocuklarımızın başlarına gelebilecek önlenebilir yaralanmalara aynı ilgiyi göstermiyoruz? Araştırmalara göre bu sorunun yanıtı ebeveynin ilgisizliği. Çocukların önlenebilir yaralanmalardan dolayı acı çekmelerini kabul edilemez. İnsanların bu trajediyi önleme konusunda kontrol sahibi olmaları gerekiyor. Böylece onların hayatlarını kurtarma konusunda adım atabilirler. Önlemek, önlem alma çok eğlenceli ve çok ilginç olmayabilir. Aileler çok geç olmadan düşünmeye eğilimli değiller. Ev içinde önlem almak zor bir iş. Ancak problemi önlemek için tek yol. Bizim çabamız: Çocuğu emekleme çağından 3 yaşına gelene kadarki döneminde karşılaşabilecekleri ev kazalarının önlemeye yardımcı olmaktır. Hiçbir zaman çocuk güvenli olmayabilir. Ancak bu yaş çocuklarının karşılaşabileceği ev kazalarını önlemeye yönelik metodlar vardır.

 • KORUMA KATMANLARI

Bu konseptte koruma katmanları içinde tabiî ki çocuğu gözlemek çok önemli ve gereklidir. Fakat ne kadar önlem alırsak bunu destekleyici olacaktır. Evi bebek için güvenli hale getirmek kazanın olmasını azaltıyor ve büyük ölçüde önlüyor. Bu da tek kelime ile

 • ÖNLEM ALMAK  

Niçin profesyonel birine ihtiyaç var? Her bir ev ve yaşam stili farklıdır. Fakat aynı güvenlik problemleri ve çözümleri çeşitli yollarla uygulanabilir.