Aklınıza Gelen Başınıza Gelmesin!

Amerika’da yılda 2,5 milyon çocuk, evde uğradığı kazalardan dolayı zarar görmekte, kalıcı hasarlar ve hatta ölümlere varan acı sonuçlar ile karşılaşmaktadır. Her yıl 14 yaşın altında 8.000 çocuk kazalar sebebiyle yaşamını kaybetmiş, 50.000 çocukta ise kalıcı sakatlıklar olmuştur. Yapılan araştırmalar, bu kazaların yüzde 90 oranında önlenebilir olduğunu göstermiştir. Ancak uzmanlar, ülkemizde böyle bir araştırma olmamakla birlikte ev kazalarının tahminlerin çok üstünde olduğunu belirtiyorlar.

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın, (özellikle 0-6 yaş grubu) zamanlarının hemen hemen tamamına yakınını evde geçirmeleri, çevrelerini keşfetme ve öğrenme merakları, büyükleri taklit etme özellikleri, devamlı hareket halinde olmaları, deneyimleri olmadıkları için her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları, el ve vücut maharetlerinin yetişkinlerden farklı olması ve kazalardan kendilerini koruyabilecek gelişimsel özelliğe yeterince sahip olmamaları nedeniyle kazaya açık, en yüksek risk grubunu oluşturmaktadır. Bu dönem çocukları, meraklı, araştırıcı ve tehlikelerden habersizdir. Hareketlilik ve bağımsızlık duygusu artmıştır. Kendilerini tam kontrol edemez, neyin güvenli, neyin güvensiz ya da tehlikeli olduğunu bilemezler.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yirmi yılı aşkın bir süredir başarıyla uygulanan sistem Parkzon ile yılardır Türkiye’de de uygulanmakta. Parkzon, banyo, mutfak, oturma odası gibi yaşam alanlarını, merdivenleri, pencereleri, kapıları, bahçeleri ve havuzları yerinde inceleyerek kaza risklerini belirliyor. Mekânların kaza risklerini ortadan kaldıracak çözümler üreterek, en uygun ürünleri seçip, montajını gerçekleştiriyor. Parkzon, 0-6 yaş grubu çocukların bulunduğu ev, okul gibi mekânların tümünü kazalara karşı güvenli hale getiriyor.

Çocuk güvenliğinin sağlanması konusunda Türkiye’deki profesyonel anlamda ilk kuruluş olan Parkzon, 0-6 yaş grubu çocukların öğrenme ve keşfetme isteklerini engellemeden, olası ev kazaları için evlere özel güvenlik çözümleri öneriyor. Parkzon, ayrıca depreme karşı güvenlik ürünleriyle ilgili olarak da aileleri bilgilendiriyor.

ParkZon, sağlıklı ve kazasız günler diler…