Bebekler ve Çocuklar Neden Risk Grubundadır?

Bebek ve çocuk, risk algısı olmayan, neyin tehlikeli olduğunu bilmeyen ve büyük bir merakla etrafıyla dokunarak, tadarak ve deneyerek ilişki kuran canlılardır. Hareketlenmeye başladıkları yaşlardan itibaren meraklı davranışları onları tehlikeye açık hale getirir. Ergenler bile kontrolsüz güçlerinden dolayı ellerini kollarını sürekli çarparlar.

Yeni yürümeye başlama ve emekleme döneminde takılarak düşmeler çok yaşanır. Balkonlar ve pencereler dikkat edilmesi gereken yerlerdir. Korkuluk yüksekliği ve aralıklarının çocuk için güvenli olması sağlanmalıdır. Mutfaklar, dolaplar, ocak kenarları, yani evlerimiz sandığımız kadar güvenli yerler değildir.

Araştırmalar ilginç rakamları ortaya koyuyor. Çocukların evde yaşadıkları kazaların %80’i anne, baba ya da bakıcı çocuğun yanındayken meydana geliyor. Çocuğunuz görüş alanınızda değilken birkaç dakika içinde kaza meydana gelebiliyor. Basit önlemlerle evi çocuğa hazırlamak gereklidir.

Oyun parkları da güvenlik açısından bakıldığında birçok riski içinde barındıran yerler aslında. Çocuklar kaydırağın tepesinde kalabalıklaşıp beklerken birbirlerini itebiliyorlar ve burası korunaklı bir alan değil. Aynı şekilde metal aksamlar, keskin sivri köşeler, salıncaklar çocuklar için risk yaratabilecek yerlerdir. Basit önlemler ve araç gereçlerle bu alanları güvenli hale getirebiliriz. Bu konuda balkon güvenlik kilidi, parmak koruyucu, çekmece dolap kilidi, otomatik yapışkanlı priz koruyucusu gibi ürünleri sayabiliriz.  

0-1 yaş bebekler ebeveyn ilgisine, bakımına bağımlıdır. Bu yaş grubunda en çok görülen vakalar ani bebek ölümleri, boğulmalar ve hareketlilik arttıkça düşme olgularıdır. En tehlikeli ve önemli durum temel yaşam desteği gerektiren durumdur. Çünkü yaşamla ölüm arasındaki tek bağ ilk yardımın doğru yapılmasıdır. Beyin hücreleri oksijensizliğe  5 dk dan fazla dayanamaz ve kalıcı hasar oluşur. Süre daha da uzarsa beyin ölümü gerçekleşir.

Sağlıklı, mutlu ve kazasız günler dileriz.

Nadiye Çakır – İlkyardım Eğitmeni / Hemşire